Studniówki przeniesione na po maturze. Restauratorzy i hotelarze już liczą straty

Zamknięte szkoły średnie nie planują studniówek na styczeń i luty. Niektórzy całkowicie zrezygnowali z balu maturalnego, inni przenoszą na później. Karnawał będzie okresem strat dla hoteli i restauracji.

Restauracje mogą wydawać posiłki tylko na wynos, w hotelach goszczą tylko medycy i osoby w podróżach służbowych - tak wygląda pandemiczna rzeczywistość. Szkoły nie decydują się na rezerwację sal i często odwołują wcześniej zarezerwowane imprezy. Teraz restauratorzy i hotelarze utracą kolejny coroczny dochód z organizacji studniówek.

Bez studniówki

Maturzyści w tym roku najprawdopodobniej będą musieli obejść się bez studniówki. Jak donosi RMF FM, wiele szkół całkowicie zrezygnowało z tradycyjnej imprezy przed egzaminem dojrzałości. W Poznaniu większość uczniów nawet nie zaczęła myśleć o balu, ponieważ szkoły nie chciały marnować czasu na organizację wydarzenia, które z pewnością się nie odbędzie. Dyrektorzy nie chcą narażać się na odpowiedzialność za dodatkowe zakażenia i nieprzestrzeganie restrykcji sanitarnych.

Koronawirus. Zdjęcie ilustracyjneMinisterstwo Zdrowia: 18 467 nowych przypadków zakażeń koronawirusem

Licealiści żalą się, że taka decyzja jest bardzo zasmucająca. Dotychczas uczniowie nie mogli uczestniczyć w osiemnastkach, ani wycieczkach szkolnych, które miały się odbyć w ostatnich miesiącach. Niektóre szkoły wyszły z inicjatywą studniówki zdalnej, ale większość uczniów nie zaaprobowała pomysłu. Część szkół, która nie zrezygnowała z imprezy, studniówkę przeniosła na termin po egzaminach maturalnych.

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

Rachunek strat

Właściciele hoteli uważają, że nie da się pokryć czynszu i utrzymania ogromnych sal, które nie zarabiają na siebie w żaden sposób. Karnawał zawsze był czasem żniw dla tej branży.

Premier Mateusz Morawiecki i rzecznik rządu Piotr Muller.Ograniczenia w przemieszczaniu się w Boże Narodzenie? Rzecznik rządu tłumaczy

-Studniówki odbywały się co tydzień praktycznie, więc wiadomo, że jest to duży biznes. W momencie kiedy ich nie ma, to po prostu zostaje zero

- mówi RMF FM Lucyna Wierzbicka z hotelu Merkury w Poznaniu i zaznacza, że do studniówek dochodzą też imprezy okolicznościowe, szczególnie popularne w karnawale.

Zamknięte szkoły

W sobotę premier przedłużył zamknięcie szkół i nauczanie zdalne do świąt. Ferie zimowe zostały przeniesione na 4-17 stycznia dla wszystkich województw w jednym terminie. Otwarto za to galerie handlowe, które mają funkcjonować na podstawie nowych zasad. Hotele i restauracje w dalszym ciągu mają działać w reżimie sanitarnym.