PKN Orlen przejmuje kontrolę nad Ruchem i obejmuje 65 proc. akcji spółki, podał płocki koncern. Jest to efekt decyzji walnego zgromadzenia akcjonariuszy Ruchu o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki, co wiąże się z emisją nowych akcji. Pozostałymi akcjonariuszami będą PZU i PZU Życie oraz Alior Bank.
Jesteśmy poważnym inwestorem, otwieramy kolejny rozdział w historii spółki Ruch obejmując wyłącznie nowe akcje wyemitowane przez spółkę. Dzięki przejęciu kontroli możemy już wykorzystać pewne synergie, które wzmocnią spółkę i równolegle wprowadzą nasz biznes detaliczny na wyższy poziom.
- powiedział prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.
Koncern przekonuje, że segment detaliczny w Polsce ma olbrzymi potencjał. Tylko w trzecim kwartale br. ten obszar wypracował rekordowy zysk EBITDA na poziomie 1 mld zł. Jednocześnie plany rozwoju biznesu detalicznego wpisują się w trendy w Europie Środkowo-Wschodniej. Na tym rynku widoczne jest zwiększenie konkurencji w jakości obsługi, asortymencie, usługach oraz poprawie standardów operacyjnych. Analizy rynkowe przeprowadzone przez PKN Orlen wskazały na potencjał rozwoju formatu poza stacjami paliw z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch, podano w materiale.
Mimo że na pierwszy rzut oka przejęcie Ruchu przez Orlen nie wydaje się naturalnym ruchem, to właśnie wspomniany rynek detaliczny nadaje mu sensu. Orlen bowiem chce rozwijać się na rynku usług kurierskich oraz gastronomiczno-sklepowym, na którym Ruch ma duże i pozytywne doświadczenia.
Na bazie spółki Ruch chcemy m.in. rozwijać segment usług kurierskich oraz nowe formaty gastronomiczno-sklepowe. Poprzez efektywne wykorzystanie aktywów Ruch i Grupy Orlen znacząco wzbogacimy naszą ofertę, na czym niewątpliwie skorzystają klienci, a także nasi akcjonariusze
- powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.
PKN Orlen złożył spółce Ruch warunkową ofertę finansowania w związku z zamiarem przejęcia kontrolnego pakietu akcji spółki 11 kwietnia 2019 r. Decyzję poprzedziło badanie due diligence spółki i wypracowanie kierunków działań restrukturyzacyjnych. Od tego czasu prowadzone były działania związane m.in. z przyjęciem i zatwierdzeniem układów restrukturyzacyjnych (co było jednym z warunków udzielenia spółce finansowania przez PKN Orlen). W międzyczasie powstał szczegółowy plan restrukturyzacji spółki oraz wynegocjowano umowę inwestycyjną z pozostałymi partnerami w tym przedsięwzięciu. Zawarcie umowy inwestycyjnej w czerwcu br. oraz wydanie przez prezesa UOKiK zgody na objęcie przez PKN Orlen kontroli nad Ruchem umożliwiło kontynuację procesu. Prawomocne stwierdzenie przez sąd wykonania układów Ruchu z wierzycielami w listopadzie br. w ramach dwóch przyspieszonych postępowań układowych stanowiło ostatni warunek i otworzyło dla PKN Orlen drogę do finalizacji transakcji, przypomniano.