Nie tylko Huawei. Stany Zjednoczone uderzają w kolejne chińskie spółki
Pentagon jest zobowiązany od dawna specjalną ustawą do tworzenia i aktualizowania listy chińskich spółek, które należą lub są kontrolowane przez chińską armię. W sumie znajduje się na niej już 35 firm i właśnie ujawniono, że we wrześniu dodano do niej ostatnio cztery nowe: Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC), China National Offshore Oil Corp., China Construction Technology Co. Ltd. I China International Engineering Consulting Corp.
USA. Kolejne firmy z Chin na liście Pentagonu
Pierwsza z nich to największy chiński producent układów scalonych, a druga jest jednym z trzech kluczowych chińskich firm petrochemicznych - specjalizuje się w wydobyciu gazu, w tym na morzu.
Amerykanie chcą utrudnić działanie tych firm nie tylko dlatego, że te wspierają wrogą im armię, ale również dlatego, że są istotną częścią chińskich planów dotyczących globalnej ekspansji gospodarczo-technologicznej. Szczególnie ważna jest w nich rola SMIC - ta spółka ma w końcu oferować procesory o parametrach co najmniej porównywalnych do tych wytwarzanych w USA.
Lista chińskich spółek, którą prowadzi Pentagon nie oznacza, że są one objęte dokuczliwymi amerykańskimi sankcjami. Tym zajmuje się Departament Handlu i to on między innymi pilnuje restrykcji, które od półtorej roku bardzo utrudniają działalność Huawei. Jednak lista Pentagonu też niesie bolesne konsekwencje dla znajdującej się na niej firmy.
Po pierwsze, trafia przez to pod lupę amerykańskiego rządu, co za chwilę może oznaczać większe kłopoty. To spotkało np. SMIC. Wpisanie chińskiego producenta chipów na listę Pentagonu zbiegło się w czasie z nałożenie przez Departament Handlu na spółkę ograniczeń eksportowych - firmy z USA, które chcą jej sprzedać zaawansowany produkt, muszą najpierw uzyskać zgodę amerykańskiego rządu.
Po drugie, Donald Trump podpisał kilka tygodniu temu rozporządzenie wykonawcze, które zabrania od przyszłego roku inwestować w obligacje firm z listy Pentagonu.
To nie musi być szczególnie dotkliwe dla chińskich firm, ale możliwe, że tego rodzaju utrudnień ze strony Amerykanów będzie więcej. Większość analityków jest zgodna, że twarda polityka USA wobec Chin będzie bowiem kontynuowana również w trakcie prezydentury Joe Bidena.
Tekst pochodzi z PortalTechnologiczny.pl.
-
Siłownie i restauracje zostaną otwarte w lutym? Mateusz Morawiecki podał warunki
-
Dworczyk atakuje Niemcy za zakup szczepionek poza unijną umową. KE: Najpierw dostawa dla całej UE
-
500 plus. Jedna bardzo ważna zmiana i dotyczy wszystkich, którzy korzystają ze świadczenia
-
Pfizer wróci do normalnych dostaw szczepionek od 25 stycznia. Dlaczego wcześniej zwolnił tempo?
-
Abonament RTV. Poczta Polska ściga dłużników. W 2020 roku zaległości na ponad miliard złotych
- Niemcy przedłużają lockdown. "Dzieci zarażają się nowymi szczepami koronawirusa jak dorośli"
- Nawalny opublikował materiał o "pałacu dla Putina". "Wygląda jak rezydencja barona narkotykowego"
- Sankcje wobec Nord Stream 2. USA nałożyły je na rosyjskiego armatora
- Koronawirus w Polsce. Sądy masowo kasują kary nałożone przez sanepid
- Mniej szczepionek od Pfizera, a rząd chce szczepić więcej osób. Zużyjemy całe rezerwy [WYKRES DNIA]