Morawiecki: Mamy zgodę KE na realizację pomocy w ramach tarczy finansowej 2.0

Komisja Europejska (KE) wydała zgodę na zaangażowanie przez Polskę środków krajowych na realizację tarczy finansowej 2.0, poinformował premier Mateusz Morawiecki.
Przygotowaliśmy rozwiązania tarczy 2.0, tarczy branżowej - dla przedsiębiorstw, które są szczególnie dotknięte przez wirusa w miesiącach październik, listopad, grudzień. […] Tu trzeba przede wszystkim zaznaczyć, że dzisiaj otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej zielone światło na zaangażowanie naszych środków krajowych

- powiedział Morawiecki podczas środowej wideokonferencji.

Zobacz wideo Zakaz przemieszczania się w sylwestra niekonstytucyjny? Co na to premier?

Zapowiedział, że Rada Ministrów "w krótkim czasie" przyjmie odpowiednią legislację po to, żeby móc uruchomić tarczę branżową.

Tarcza finansowa 2.0 to kolejne dziesiątki miliardów na pomoc przedsiębiorcom

To co najmniej 35 mld zł, a więc kwota, która ma szansę uratować wielu przedsiębiorców, a więc również kolejne setki tysięcy kolejnych miejsc pracy

- mówił premier.

Pod koniec listopada Morawiecki poinformował, że rząd przygotował dla branż najbardziej dotkniętych drugą falą pandemii nową tarczę branżową, która ma być warta 35-40 mld zł. Chodzi m.in. o gastronomię, przewozy, hotelarstwo, turystykę zimową i całoroczną, ale także kulturę i rozrywkę.

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) przedstawił wówczas założenia programu tarcza finansowa 2.0, którego celem jest pomoc finansowa dla firm z 38 branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19. Jak wówczas podano, wartość pomocy dla mikro, małych i średnich firm to 10 mld zł (w tym 3 mld zł dla mikrofirm). Dodatkowym instrumentem dla tych przedsiębiorstw będzie możliwość umorzenia 100 proc.  subwencji dla MŚP uzyskanej w ramach tarczy 1.0. Dla dużych przedsiębiorstw ze wszystkich branż wymagających wsparcia w związku z pandemią przeznaczona jest tarcza dla dużych firm o wartości 25 mld zł.

Wnioski o wsparcie z tarczy finansowe 2.0 od połowy stycznia

PFR podał później, że tarcza finansowa będzie dostępna w 18 bankach komercyjnych oraz w większości banków spółdzielczych, a rozpoczęcie przyjmowania wniosków planowane jest od 15 stycznia 2021 r.

"W ramach pierwszej tarczy przekazaliśmy ponad 150 mld zł w różnych instrumentach dla firm: 60,8 mld zł w bezpośrednim zastrzyku finansowym z tarczy finansowej PFR, ale także działania Banku Gospodarstwa Krajowego, różnego rodzaju dotacje bezzwrotne i wiele innych instrumentów. To wszystko pozwoliło nam przechować wartość gospodarki, poszczególnych sektorów na nowe, lepsze - mam nadzieję - czasy, na 2021 rok" - podsumował Morawiecki.

Więcej o: