Tadeusz Kościński: Mam nadzieję, że do końca marca większość obostrzeń zniknie

Większość obostrzeń zniknie już pod koniec marca, a na przełomie I i II kwartału 2021 r. nie będzie potrzeby ratowania różnych sektorów gospodarki - ma nadzieję minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Najnowsze obostrzenia weszły w życie w poniedziałek 28 grudnia i będą obowiązywały do 17 stycznia, gdy zakończą się ferie. Decyzję o ewentualnym przedłużeniu restrykcji rząd podejmie na podstawie liczby zachorowań, w ciągu następnych kilku tygodni. Do tego czasu zamknięte pozostają hotele (z wyjątkiem pracowniczych), a galerie handlowe, stoki narciarskie, baseny i siłownie działają w ograniczony zakresie. 

Kiedy koniec obostrzeń? Tadeusz Kościński liczy, że pod koniec marca

Minister Finansów Tadeusz Kościński był gościem Radia Warszawa, gdzie wypowiedział się na temat wsparcia przedsiębiorców, a przy okazji nawiązał do ewentualnego terminu odejścia od obostrzeń.  

Mam nadzieję, że już na koniec pierwszego kwartału 2021 większość obostrzeń zniknie, gospodarka będzie już normalnie funkcjonowała i nie trzeba już będzie ratować żadnych sektorów, raczej będziemy wspierać je w rozwoju. Myślę, że przełom I/II kw. to powinien być koniec potrzeby wsparcia

- powiedział Kościński.

Minister finansów o deficycie budżetowym

Tadeusz Kościński wypowiedział się także o stanie finansów państwowych i możliwościach wsparcia polskiej gospodarki w przyszłym roku.

Są pieniądze przygotowane na przyszły rok. Mamy możliwość, żeby zaciągnąć deficyt o ponad 80 mld zł. Ale mam nadzieje, że większość tych środków będzie po to, aby stworzyć poduszki finansowe na rozkręcenie gospodarki, a nie na ratowanie. Także w tym roku w sumie około 300 mld zł rząd przeznaczył na tarcze finansowe. Znaczną część tych pieniędzy przekazano na inwestycje lokalne 

- mówił minister.

Zobacz wideo Szczepienia w Polsce. Kiedy wrócimy do normalności?
Więcej o: