Idea Bank przymusowo przejęty przez Pekao. Co to oznacza dla klientów banku?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował, że ze względu na złą sytuację Idea Banku skorzystał z prawnej możliwości przeprowadzenia tzw. przymusowej restrukturyzacji. Idea Bank został "siłowo" przejęty przez bank Pekao. Choć to rewolucja na rynku, nie oznacza dla klientów Idea Banku kłopotów czy właściwie żadnych dodatkowych formalności.

W związku z decyzją BFG, od 3 stycznia 2021 r. klienci Idea Banku formalnie staną się klientami banku Pekao. Co oznacza to w praktyce? Do Pekao zostaną przeniesione wszystkie depozyty (konta bankowe, lokaty) oraz kredyty klientów Idea Banku. Wszystkie produkty (konta, karty płatnicze, kredyty itp.) pozostaną aktywne. Wszystkie środki klientów będą cały czas bezpieczne. 

Klienci nie muszą podejmować żadnych działań. To bardzo ważna informacja, bo można sobie wyobrazić większą aktywność cyberprzestępców w związku z nagłą zmianą właściciela banku.

Idea Bank przejęty przez Pekao. Dla klientów niewielkie zmiany

Nie zmienią się także m.in. numery rachunków, terminy ważności kart płatniczych, PIN-y do kart, warunki kredytów, numery rachunków do spłaty kredytów, strona systemu bankowości internetowej czy dane do logowania do systemów bankowości elektronicznej. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia w godzinach od 20:00 do 4:00 nastąpi przerwa techniczna, a transakcje kartowe będzie można realizować wyłącznie do wysokości dostępnych środków na koncie z 31 grudnia z godziny 18:00. Te uniedogodnienia były jednak zaplanowane wcześniej i nie mają związku z przejęciem Idea Banku.

Nadal będą realizowane przelewy z kont w Idea Banku, nadal na rachunek będą trafiały transfery przychodzące. Jedyną zmianą jest to, że czasowo niedostępna może być usługa Express Elixir, umożliwiająca realizację przelewów natychmiastowych (normalnie przelewy są realizowane zwykle trzy razy dziennie w tzw. sesjach wychodzących).

Nastąpi także zmiana szyldów placówek Idea Banku na Pekao. Ogólnie wszystkie oddziały banku będą działać tak jak dotychczas, acz - jak informuje BFG - przed udaniem się do placówki należy sprawdzić godziny otwarcia. 4 stycznia oddziały będą czynne od 13.00.

Jeśli ktoś złożył w ostatnich dniach wniosek kredytowy w Idea Banku, to - jak zapewnia BFG - zostanie on rozpatrzony.

Wciąż działać będą też bankomaty Idea Banku.

Idea Bank i Pekao będą integrowane

Tyle wiadomo w kwestii najbliższych dni i tygodni, natomiast z czasem na pewno można wyobrazić sobie szerszą integrację Idea Banku i Pekao. Jej skutkiem z punktu widzenia klientów może być m.in. przeniesienie klientów Idea Banku do systemów bankowości elektronicznej Pekao czy odnowione karty już z logiem Pekao. Nie da się wykluczyć także oczywiście zmian w ofercie. Jak informuje Pekao, pełna integracja operacyjna Idea Banku ze strukturami Pekao spodziewana jest do końca 2021 roku.

W razie innych pytań, nadal działa także infolinia Idea Banku, dostępna pod numerem +48 22 101 10 10. Pełny "przewodnik" dla klientów Idea Banku jest dostępny na stronie internetowej Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zobacz wideo Kryzys uderzy w banki? „Na koniec to my za to zapłacimy”
Więcej o: