Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał aż cztery decyzje wobec Idea Banku. Zgodnie z nimi instytucja jest zobowiązana zapłacić karę w wysokości 17,2 mln złotych. Ponadto klienci, którzy nabyli certyfikaty inwestycyjne emitowane przez Lartiq (dawniej Trigon) mają decyzją UOKiK otrzymać po 38 tys. zł rekompensaty.
"Trzy z nich dotyczą naruszania praw konsumentów przy oferowaniu skomplikowanych produktów finansowych: certyfikatów inwestycyjnych, lokat strukturyzowanych oraz ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (ufk). W czwartej decyzji Prezes UOKiK stwierdził stosowanie przez spółkę postanowień niedozwolonych w umowach bankowych w zakresie klauzul modyfikacyjnych." - informuje w komunikacie urząd.
Bank przekazywał klientom nieprawdziwe informacje m.in. o ryzyku i zyskach, a także stosował misselling. Oferowanie produktów wysokiego ryzyka osobom, które preferują bezpieczne inwestycje, a także wprowadzanie ich w błąd i zatajanie ważnych informacji jest absolutnie niedopuszczalne
- mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przedstawicieli Idea Banku. Dyrektor Biura Komunikacji Alina Gużyńska odsyła do raportu bieżącego spółki Nr 70/2020. Idea Bank ma miesiąc na złożenie odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Decyzje zostały przekazane bankowi w poniedziałek 13 lipca po południu, więc dalsze kroki są dopiero na etapie konsultacji.
(...) obecnie rozważamy skorzystanie z prawa do złożenia odwołania od każdej z nich. Ostateczne ustalenia podejmiemy po szczegółowym zapoznaniu się z obszernymi uzasadnieniami przekazanymi nam wczoraj przez UOKiK i poinformujemy o nich rynek odrębnym komunikatem.
- informuje Gużyńska.