Trzynastki dla urzędników będą wypłacane. Ile pieniędzy przeznaczono na nagrody?

Wydatki budżetowe, jak premie i bonusy świąteczne zostały zablokowane przez rząd. Urzędnicy zastanawiają się, co z wypłatą trzynastki. Wyjaśniamy.

Pod koniec listopada 2020 r. Wirtualna Polska informowała, że Mateusz Morawiecki podjął decyzję o wstrzymaniu do końca bieżącego roku wypłat nagród i trzynastych pensji dla urzędników w budżetówce. Minister finansów wystosował już pismo do ministerstw, w którym zawiadomił o decyzji premiera. Za zaoszczędzone pieniądze rząd miał kupić szczepionki na koronawirusa oraz opłacić odszkodowania dla przedsiębiorców.

(…) blokada powinna dotyczyć w szczególności planowanych wydatków wraz z pochodnymi na: wynagrodzenia osobowe, uposażenia, dodatkowe wynagrodzenia roczne, dodatkowe uposażenia roczne, nagrody roczne

- napisał Kościński w piśmie cytowanym przez portal.

Nadal jesteśmy pariasami Europy. Zarabiamy 3 razy mniej i potrzebujemy prawie 20 lat żeby dogonić Unię Rząd zamraża premie w budżetówce. Trzynastka zagrożona? MF wyjaśnia

Wypłata trzynastek niezagrożona

Głos w tej sprawie zabrała rzeczniczka ministerstwa finansów, której słowa powinny uspokoić państwowych urzędników.

Wypłata tzw. trzynastek nie jest zagrożona. Świadczenia z tego tytułu wypłaciliśmy w tym roku i wypłacimy w 2021. Ograniczeniu powinny ulec natomiast wypłaty nagród i premii w zakresie niewymaganym przepisami prawa. Zaoszczędzone środki przeznaczymy na walkę ze skutkami #COVID19

- wyjaśniała na Twitterze Iwona Prószyńska, rzeczniczka prasowa ministra finansów. Z jej słów wynika, że trzynastki nie są zagrożone, gdyż pochodzą z budżetu na przyszły rok, a blokada dot. środków budżetowych na rok 2020.

Ponad 3 mld złotych na nagrody dla urzędników 

Trzynastki muszą zostać wypłacone do końca marca. Jak ustalił w resorcie finansów portal "Fakt", w projekcie ustawy budżetowej na 2021 r. na dodatkowe wynagrodzenie roczne (u żołnierzy - dodatkowe uposażenie roczne, a u funkcjonariuszy - nagrody roczne) została zaplanowana kwota w łącznej wysokości ok. 3,1 mld zł.

"Z naszych szacunków wynika, że ok. 5,5 mld zł będą musiały znaleźć samorządy na wypłatę trzynastek dla pracowników swoich jednostek. Tu pieniądze dostają nie tylko szeregowi pracownicy, ale także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, a także marszałkowie, których miesięczna płaca nieraz przekracza 12 tys. zł." - czytamy na łamach "Faktu".

Więcej o: