Komisja Europejska dopuściła szczepionkę Moderny do obrotu. Dostawa do Polski w ciągu najbliższych miesięcy

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała na Twitterze o dopuszczeniu do obrotu szczepionek przeciwko koronawirusowi firmy Moderna. W ciągu kilku najbliższych dni ma dotrzeć do Polski pierwsza ich dostawa.

"Zapewniamy Europejczykom bezpieczne i skuteczne szczepionki przeciwko Covid-19. Zatwierdziliśmy szczepionkę Moderny; to druga szczepionka zatwierdzona w UE. Europa zabezpieczyła dotychczas 2 mld dawek potencjalnych szczepionek - to więcej niż wystarczająco, by chronić nas wszystkich" - przekazała na Twitterze von der Leyen.

Dostęp do szczepionki Moderny ma mieć "każdy mieszkaniec UE"

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, Stella Kyriakides przekazała z kolei, że Komisja Europejska zapewniła wszystkim państwom członkowskim "najszerszy portfel szczepionek na świecie".

"Dziś dopuszczamy drugą bezpieczną i skuteczną szczepionkę. Zapewni nam to łącznie 460 mln dawek, dostarczanych przez przedsiębiorstwa Moderna i BioNTech-Pfizer, oraz szybszą ich dystrybucję w UE. I ta liczba jeszcze wzrośnie. Państwa członkowskie muszą teraz zadbać o to, by tempo szczepień nadążało za podażą. Będziemy nadal dokładać wszelkich starań, by każdy mieszkaniec UE miał dostęp do szczepionki" - czytamy na stronie KE.

Proces dopuszczania szczepionki do obrotu

Szczepionka firmy Moderna jest łatwiejsza w transporcie i przechowywaniu niż ta z firmy Pfizer-BioNTech. To szczepionka RNA i również wymaga podania dwóch dawek.

Europejska Agencja Leków przeprowadziła badania kliniczne, które wykazały, że szczepionka Moderny przeciwko koronawirusowi jest skuteczna u osób powyżej 18. roku życia. Dokładny poziom jej skuteczności to 94,1 proc.

Warunkowe pozwolenie na dopuszczenie szczepionki do obrotu jest jednym z europejskich mechanizmów regulacyjnych, który pozwala uzyskać szybki dostęp do leków. Udane badania nad szczepionką Moderny pozwoliły szybko wydać pozytywną opinię na jej temat.

***

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach udostępnionych przez Światową Organizacją Zdrowia.

Zobacz wideo Dlaczego Izrael jest liderem w szczepieniach?
Więcej o: