"Rozejrzyj się i żyj". Aplikacja ostrzeże przed wejściem na przejście dla pieszych

W Żorach na Śląsku eksperymentalnie uruchomiono aplikację "Rozejrzyj się i żyj". Jej użytkownicy będą ostrzegani przed wejściem na przejście dla pieszych na ekranach swoich smartfonów.

Twórcami apki "Rozejrzyj się i żyj" są uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 6 Jastrzębiu-Zdroju. Powstała po to, by w porę powiadomić użytkownika o zbliżającym się przejściu dla pieszych. Jak ostrzega Śląska Policja, wypadki na "zebrach" często kończą się tragicznie. "Niewątpliwie powodem wielu z tych wypadków jest brak wystarczającej uwagi czy koncentracji u pieszego, którego rozprasza ekran trzymanego w ręku telefonu" - czytamy w komunikacie policji

Jak działa aplikacja "Rozejrzyj się i żyj"?

W pobliżu przejścia (wyposażonego w odpowiedni czujnik) użytkownik telefonu, który zainstalował sobie tę aplikację, zostanie powiadomiony o tym, że znalazł się bezpośrednio przy przejściu dla pieszych. Smartfon sam "przechwyci" ekran i wyświetli informację "Rozejrzyj się i żyj" oraz dodatkowo urządzenie wyda dźwięk i zawibruje.

Zobacz wideo Wypadek na oznakowanym przejściu dla pieszych w Zielonej Górze. Pieszą odrzuciło o kilkadziesiąt metrów

Pomysł na zwrócenie uwagi pieszego w formie aplikacji mobilnej był wielokrotnie nagradzany. Jej twórcy zostali uhonorowani Grand Prix w kategorii Młody Wynalazca na Międzynarodowych Targach Wynalazków I Innowacji INTARG w Katowicach w 2019 r. czy Złoty Medal Wynalazczości na Międzynarodowym Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii ARCHIMEDES w Moskwie w 2020 r., to te najbardziej spektakularne. Eksperymentalnie, w system i czujniki współpracujące z aplikacją "Rozejrzyj się i żyj" zostało wyposażonych pięć przejść dla pieszych w Żorach.

"Każdy pomysł, który pozwoli zmniejszyć liczbę ofiar na drogach, jest godny polecenia. Ten jest dobry i bezpłatny. Wydaje się, że wielu tragedii na przejściach można uniknąć, włączając uwagę i aplikację, która może skutecznie działać w tle" - poinformowała Śląska Policja.

Więcej o: