2021 rokiem zmian w ruchu drogowym. O nowych przepisach powinien wiedzieć każdy kierowca
W minionym roku wprowadzono kilka ważnych dla kierowców zmian w prawie. W życie weszła ustawa deregulacyjna, która dot. spraw związanych z dokumentacją. Zniosła m.in. obowiązek posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. W 2021 roku na kierowców czekają jeszcze większe zmiany, tym razem dotyczące kwestii prowadzenia samochodu na drodze.
Zmiany w prawie drogowym w 2021 r. Nowe zasady na przejściach dla pieszych
Jak informuje "Rzeczpospolita" pod koniec 2020 roku sejmowa Komisja Infrastruktury przyjęła bez zmian nowelizację poprawiającą bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Zgodnie z jej zapisami, kierowcy będą mieli obowiązek ustąpienia pierwszeństwa nie tylko pieszemu znajdującemu się na przejściu, ale także temu, który dopiero chce na nie wejść. Kierowcy będą zobowiązani przed "zebrą" zmniejszyć prędkość tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo osób znajdujących się na pasach lub na nie wchodzących. Zasada ta nie dotyczy tramwajów. Jednocześnie regulacja zabrania pieszym używania na przejściu telefonu, smartfona i innych podobnych urządzeń. W ten sposób rząd chce wymusić na pieszych lepszą obserwację sytuacji na drodze.
Ponadto w związku ze zmianą przepisów, powstanie kampania edukacyjna, która wytłumaczy nowe regulacje. Na ten cel zostanie przeznaczone 30 mln zł z funduszy unijnych.
Zmian w ograniczeniach prędkości
W 2021 roku zostaną ujednolicone limity prędkości w terenie zabudowanym. Niezależnie od pory dnia i nocy, ograniczenie będzie wynosić 50 km/h. Obecnie w godzinach nocnych w terenie zabudowanym można jechać do 60 km/h.
Rząd rozprawi się także z dużym problemem polskich autostrad, czyli z tzw. jazdą na zderzaku. Zgodnie z propozycją zmian, nowe przepisy mają wprowadzić bezpieczną odległość, którą będzie trzeba zachować między samochodami na drogach szybkiego ruchu. Miałaby ona wynosić połowę aktualnej prędkości samochodu. Zatem jeśli jedziemy 100 km/h, to nie będziemy mogli się zbliżyć do samochodu przed nami na odległość mniejszą niż 50 m, jeśli jedziemy 120 km/h odstęp musi wynosić min. 60 m, a jeśli 140 km/h to przynajmniej 70 m.
Nowe przepisy dla hulajnóg elektrycznych
Nowe regulacje obejmą także hulajnogi elektryczne, którymi nie będzie można się poruszać po chodnikach. Nie będzie można nimi jeździć także po ścieżkach rowerowych. Urządzenia transportu osobistego, do których zalicza się hulajnogi elektryczne, będą mogły poruszać się jedynie po drodze i tylko na takiej, gdzie dopuszczalna prędkość nie przekracza 50 km/h.
-
Polacy zapłacą za kryzys, odkręcając kurki? Gaz droższy nawet o 100 proc. A później szok elektryczny
-
Największa sieć handlowa Polsce zapowiada rewolucję. Aplikacja zastąpi popularną kartę Moja Biedronka
-
Promocje na Dzień Kobiet. Biedronka, Lidl i Rossmann ze specjalnymi ofertami
-
Olivier Dassault, francuski miliarder i polityk, zginął w katastrofie helikoptera. Macron: Wielka strata
-
Koronawirus w Polsce. Michał Rogalski dla Gazeta.pl: Epidemia traci impet, szczyt jest na horyzoncie
- Niemcy. Skandal z maseczkami. Polityk CDU miał zarobić 250 000 euro. Podjął decyzję o zakończeniu kariery
- Concorde - ikona lotnictwa, która umarła przedwcześnie. Ale dziś i tak nie miałaby szansy żyć
- Najstarszy znany dziki ptak wydał na świat potomstwo. Wisdom ma już 70 lat
- Jedna z najstarszych w Polsce chińskich restauracji zamknie się na stałe. Przez koronawirusowy lockdown
- Wybuch Etny widać na zdjęciach z kosmosu. Fotografie pokazują też spływającą lawę