Minister Kościński: Zniesienie 80 proc. obostrzeń możliwe na przełomie I i II kwartału

- W ciągu najbliższych 2-3 tygodni obostrzenia powinny być mniejsze, a na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku 80 proc. z nich "zacznie znikać" - powiedział w środę w Money.pl minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
Zobacz wideo Konieczny: Autorytety, badania naukowe nie przekonują nawet niektórych medyków. To nieetyczne

- Mam nadzieję, że już za dwa, trzy tygodnie obostrzenia będą trochę mniejsze, że szczepionka zacznie działać (...), a za dwa, trzy miesiące możemy myśleć, że powoli wracamy do normalności - powiedział szef resortu finansów w wywiadzie dla portalu. 

Minister Finansów: Mam nadzieję, że już za dwa, trzy tygodnie obostrzenia będą trochę mniejsze

- Niektóre obostrzenia zostaną dość długo, ale myślę, że 80 proc. tych obostrzeń na przełomie pierwszego i drugiego kwartału zacznie znikać - dodał. Rząd zdecydował w poniedziałek, że obecne obostrzenia wprowadzane w wyniku pandemii będą przedłużone do 31 stycznia.

Wśród obowiązujących do końca stycznia obostrzeń są te dotyczące zakazu zgromadzeń powyżej pięciu osób, obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, zachowania dystansu 1,5 m oraz dystansu 100 m w przypadku zgromadzeń.

Ponadto wciąż - do końca stycznia - obowiązuje zamknięcie restauracji, które mogą jedynie serwować dania na wynos i dowóz. W sklepach i galeriach handlowych (w których otwarte są tylko niektóre sklepy) obowiązuje możliwość wpuszczania 1 klienta na 15 m kw. Czynne mogą być jedynie hotele pracownicze oraz hotele dla medyków. 

autor: Łukasz Pawłowski (PAP)

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

****

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach.

Jeśli się wahasz, czy szczepić się przeciw COVID-19: fakty, które warto poznać

Jak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm

Czy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Więcej o: