PE wzywa do natychmiastowego wstrzymania budowy Nord Stream 2. Powodem sprawa Nawalnego

Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego wstrzymania budowy Nord Steam 2, a także objęcia sankcjami oligarchów finansujących reżim w Rosji.

Eurodeputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie w związku z aresztowaniem Aleksieja Nawalnego. Pojawił się również apel o uwolnienie rosyjskiego opozycjonisty. "Za" zagłosowało 581 parlamentarzystów, "przeciw" 50, natomiast 44 osoby się wstrzymały od głosu. 

Zobacz wideo Wszystkie pieniądze Donalda Trumpa. Uderzenie w "Trump brand" nie będzie wcale najgorsze [OKO NA ŚWIAT]

PE wzywa do natychmiastowego zaprzestania budowy Nord Stream 2 

Przyjęta rezolucja nie jest wiążąca, ale to polityczna presja na unijne kraje. Parlament Europejski wzywa do tego, aby zweryfikować współpracę z Rosją w zakresie polityki zagranicznej. Do tego zalicza się udział przy takich projektach, jak chociażby Nord Stream 2, którego budowa - według PE - musi zostać natychmiastowo wstrzymana. 

Nord Stream 2. Na zdjęciu rosyjska jednostka wykorzystywana do budowy gazociągu. Port w Wismar, Niemcy, 14 stycznia 2021. "Sueddeutsche Zeitung": Nord Stream 2 pozostanie tematem spornym z USA

Parlament Europejski z rezolucją ws. Rosji 

Innym z ważnych punktów rezolucji jest apel o objęcie sankcjami oligarchów mających kontakty z Władimirem Putinem. Wielu z nich posiada majątki oraz konta w kraju UE. "Unia nie powinna być przyjaznym miejscem dla rosyjskiego bogactwa o niejasnym pochodzeniu" - brzmi fragment rezolucji.

Według deputowanych kluczowe we współpracy z Rosją jest opracowanie nowej polityki współpracy, która będzie koncentrować się przede wszystkim na wsparciu społeczeństwa obywatelskiego.

Rezolucja PE to reakcja na zatrzymanie Aleksieja Nawalnego

Rezolucja powiązana jest z zamknięciem w więzieniu na 30 dni Aleksieja Nawalnego. Opozycjonista wrócił do kraju w niedzielę 17 stycznia, wcześniej przez pięć miesięcy leczył się w Niemczech po zamachu na jego życie. Nawalny został zatrzymany na lotnisku Szeremietiewo i zamknięty w więzieniu. Federalna służba więziennictwa chce odwiesić stary wyrok. Według Nawalnego w tej sprawie znacząco naruszone zostały procedury.

Aleksiej Nawalny Kim jest Aleksiej Nawalny?

Więcej o: