Ujemne stopy procentowe w Polsce? Samcik: Możemy sobie zepsuć wartość pieniądza [STUDIO BIZNES]

Stopy procentowe, które mają bezpośredni wpływ na WIBOR, a co za tym idzie na oprocentowanie kredytów w Polsce, od lat są na historycznie niskim poziomie. Po ostatniej wypowiedzi prezesa NBP pojawiły się spekulacje, czy możliwy jest scenariusz ujemnych stóp procentowych w Polsce. Łukasz Kijek rozmawiał na ten temat z Maciejem Samcikiem z portalu Subiektywnieofinansach.pl.
Zobacz wideo Ujemne stopy procentowe w Polsce? „Możemy zniszczyć wartość pieniądza”


Główna stopa procentowa w Polsce jest dziś na poziomie zaledwie 0,1 proc., czyli rekordowo niskim. W 2020 roku Rada Polityki Pieniężnej obniżała stopy aż trzy razy (łącznie o 1,4 punktu procentowego). Miało to wspierać ożywienie gospodarcze. Dziś pojawia się pytanie, czy NBP w najbliższej przyszłość byłby gotowy wypłynąć na wody, na których jeszcze nigdy w historii nie byliśmy, czyli ściąć stopy procentowe poniżej zera.

Generalnie rzecz biorąc, tak, dopuszczam obniżenie stóp, tak dopuszczam stopy ujemne, które, przypomnę, są w całej strefie euro. W Europie nie są żadnym ewenementem. Tak, prowadzimy analizy w NBP, czy przeprowadziliśmy, o skutkach ewentualnej obniżki stóp

- mówił tydzień temu prezes NBP i przewodniczący RPP Adam Glapiński.

Czy taki ruch jest możliwy i co w praktyce oznaczałby dla kredytobiorców i tych, którzy dopiero myślą o zapożyczeniu się w banku? Posłuchaj fragmentu rozmowy z Maciejem Samcikiem. Cały odcinek najnowszego Studia Biznes znajdziesz pod tym linkiem.

Więcej o: