IKEA wstrzymała sprzedaż pieczywa chrupkiego MULTIGRAIN 250 g. W sezamie wykryto tlenek etylenu

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez firmę IKEA Retail Sp. z o.o. wycofaniu dwóch partii pieczywa chrupkiego MULTIGRAIN 250 g (wcześniej: FLERKORN). W produkcie wykryto bowiem szkodliwy dla zdrowia tlenek etylenu.

Produkt zawiera niewielką ilość nasion sezamu, które mogą posiadać pozostałości pestycydów zawierających tlenki etylenu. Przy długotrwałym spożywaniu może wystąpić potencjalne zagrożenie dla zdrowia dlatego zaleca się nie spożywać produktu.

Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, a jego stosowanie i wprowadzanie na rynek w Unii Europejskiej jest niedozwolone.

Zobacz wideo Raport ONZ: Jakość produktów rolnych spadnie, ale ceny wzrosną

IKEA wycofała ze sprzedaży dwie partie pieczywa chrupkiego

"Wszystkie produkty żywnościowe IKEA są stale testowane i muszą być zgodne z przepisami standardami, a także wymogami jakościowymi IKEA. Mimo to otrzymaliśmy doniesienia, że nasiona sezamu w pieczywie chrupkim MULTIGRAIN 250 g mogą zawierać nieznaczne ilości tlenków etylenu. Nie było żadnych doniesień ze strony klientów odnośnie negatywnych skutków zdrowotnych spożycia tego pieczywa, ale IKEA zdecydowała się profilaktycznie wstrzymać sprzedaż pieczywa chrupkiego:

  • MULTIGRAN CRISPBREAD 250g, numer produktu 3067203, data minimalnej trwałości: 13.02.2021,
  • MULTIGRAN CRISPBREAD 250g, numer produktu 3067203, data minimalnej trwałości: 30.03.2021"

- poinformował w oficjalnym komunikacie szwedzki koncern. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania prowadzony przez dystrybutora.

IKEAIKEA ostrzega przed oszustami. Kuponami i nagrodami próbują wyłudzić dane

Zalecenia dla klientów 

Klienci posiadający pieczywo MULTIGRAIN 250 g z powyższymi datami do spożycia proszeni są o jego niespożywanie. "Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z IKEA na chacie lub pod bezpłatnym numerem telefonu 22 275 00 00 00" - zaapelowała IKEA na swojej stronie internetowej.

Więcej o: