Dwa dni dodatkowego urlopu dla ozdrowieńców. Jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać?

Ozdrowieńcy, którzy zdecydują się pomóc chorym na COVID-19 i oddać osocze, mogą otrzymać dodatkowe dwa dni urlopu. Informujemy, co trzeba zrobić, aby je otrzymać.

Od początku trwania pandemii Polska zmaga się z niedoborem osocza, które jest kluczowe w terapiach leczenia chorych na COVID-19, gdyż pomaga w łagodzeniu objawów choroby. Rząd wprowadził ulgi dla ozdrowieńców, aby zachęcić ich do oddawania osocza. 

Zobacz wideo Czy po zaszczepieniu test na Covid-19 może dać wynik fałszywie dodatni?

Dodatkowe dwa dni urlopu dla ozdrowieńców. Co trzeba zrobić, aby je otrzymać? 

Ulgi dla ozdrowieńców, w tym dodatkowy dzień wolny, zostały wprowadzone w ramach nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.  Zgodnie z art. 3. osoby oddające krew lub jej składniki (m.in. osocze) po przejściu choroby COVID-19 mogą skorzystać z dodatkowego dnia wolnego nie tylko w dniu pobrania krwi, ale także dzień po. Dotychczas urlop przysługiwał tylko na jeden dzień. 

Dopłaty do czynszów dla osób poszkodowanych przez pandemię COVID-19Dopłaty do czynszu dla poszkodowanych przez COVID-19. Jakie warunki trzeba spełnić?

Dwa dni urlopu obowiązywać będą jedynie w czasie stanu zagrożenia epidemicznego bądź stanu epidemii. Potwierdzeniem jest zaświadczenie wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA. 

Sanepid przeprowadza nawet 1300 kontroli dziennie w otwartych lokalach gastronomicznychSanepid przeprowadza ponad tysiąc kontroli dziennie w otwartych lokalach

Ulga dla ozdrowieńców Nie tylko dni wolne. Zniżka na przejazdy transportem zbiorowym 

Inną ulgą mającą na celu zachęcić Polaków do oddawania osocza jest 33-procentowa ulga na korzystanie z transportu zbiorowego oraz komunikacji miejskiej. Podobnie, jak w przypadku dodatkowego dnia wolnego, obowiązuje to tylko w sytuacji stanu zagrożenia epidemicznego bądź stanu epidemii. Dokumentem będącym potwierdzeniem do skorzystania ze zniżki jest zaświadczenie o trzykrotnym oddaniu krwi wydanym przez regionalne centrum krwiodawstwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa lub Centrum MSWiA.