Dopłaty do czynszu dla poszkodowanych przez COVID-19. Jakie warunki trzeba spełnić?

Osoby poszkodowane przez pandemię koronawirusa mogą otrzymać dofinansowanie do czynszu w wysokości 1500 zł przez sześć miesięcy. Wyjaśniamy, kto może liczyć na wsparcie.

"Od dnia 5 stycznia 2021 r. do dnia 31 marca 2021 r. najemcy i podnajemcy lokali mieszkalnych, którzy utracili dochody z powodu pandemii COVID-19, mogą składać w swojej gminie wnioski o przyznanie dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę do czynszu. Warunki przyznania dopłaty do czynszu powiększającej dodatek mieszkaniowy szczegółowo określają przepisy ww. ustawy" - poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

W ramach dopłat najemcy mogą otrzymać do 1500 zł miesięcznie przez pół roku. Kwota pomocy nie będzie mogła jednak przekroczyć 75 proc. wartości czynszu. Aby ją dostać, trzeba jednak spełnić szereg warunków.

Zobacz wideo Jak wygląda rynek nieruchomości w trakcie pandemii? Rozmowa z ekspertem

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać dopłaty do czynszu?

Z pomocy będą mogły skorzystać osoby, które wynajmowały dane lokal przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o najemców mieszkań komunalnych, towarzystw budownictwa lub wynajmowanych od osób prywatnych, lub firm.

Brwinów. Roczne dziecko wypadło z okna na drugim piętrze. W mieszkaniu były trzy osoby // zdjęcie ilustracyjneDopłaty do czynszu. Projekt trafił do Sejmu. Nawet 1500 zł przez sześć miesięcy

Pomoc jest przeznaczona dla osób dotkniętych przez pandemię koronawirusa i w art. 24. pakietu mieszkaniowego znalazł się zapis, co to dokładnie oznacza. Dofinansowanie przysługuje tylko tym, którzy wykażą, że w trzech miesiącach poprzedzających złożenie wniosku średni dochód był co najmniej o 25 proc. niższy w porównaniu do 2018 roku. 

Dopłaty dla najemców. Do kiedy wnioski? 

Wniosek o dodatek można składać do 31 marca 2021 roku w Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej. Dofinansowanie przysługuje zarówno za minione miesiące (od 1 marca 2020 roku), jak i okres przyszły. Za przyznanie świadczenia finansowanego z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 wraz z dodatkiem mieszkaniowym odpowiadać będzie gmina. 

Więcej o: