Szwecja wstrzymuje płatności za szczepionkę Pfizera. "To jest niedopuszczalne"

Szwedzka Agencja Zdrowia podjęła decyzję o wstrzymaniu płatności za szczepionkę firm Pfizer/BioNTech. Władze domagają się wyjaśnień w sprawie tego, za ile dawek preparatu na jedną fiolkę mają płacić. - Jeśli dany kraj ma możliwość wykorzystania tylko pięciu dawek, otrzyma mniej szczepionek za tę samą cenę - uważa szwedzki koordynator ds. szczepień.

Na początku stycznia bieżącego roku Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła możliwość pobierania sześciu, a nie pięciu - jak zalecał producent - dawek szczepionki Pfizera przeciw koronawirusowi z jednej fiolki. Od tego momentu amerykański koncern farmaceutyczny zaczął wystawiać odbiorcom szczepionek wyższe faktury, uwzględniające pobieranie szóstej dawki preparatu.

Szwecja wstrzymała płatności za szczepionkę przeciw COVID-19. Chodzi o szóstą dawkę preparatu

Władze Szwecji domagają się od Komisji Europejskiej i Pfizera porozumienia w sprawie liczby dawek szczepionki, która będzie znajdowała się w każdej fiolce. - Tak, to prawda, ale jest też tak, że nie ma jeszcze żadnych aktualnych rachunków do opłacenia, więc nie stanowi to problemu. Mamy nadzieję, że do czasu następnego terminu płatności uzyskamy wyjaśnienia - powiedział Anders Tegnell, główny epidemiolog Szwecji, zapytany o wstrzymanie płatności Pfizerowi.

Pandemia koronawirusa. Laboratorium wykonujące testy na obecność Covid-19. Olsztyn, 11 marca 2020 Niedzielski: Brytyjski wariant COVID-19 jest obecny w Polsce. Drugi przypadek

Szwedzcy przedstawiciele Pfizera odmówili agencji Reutera komentarza w sprawie żądań Sztokholmu. Potwierdzili jednak, że firma oblicza płatności za szczepionkę, uwzględniając szóstą dawkę preparatu z jednej fiolki. - Od czasu zatwierdzenia możliwości pobierania szóstej dawki, używamy tej liczby - powiedziała Ulrika Goossens, dyrektor ds. komunikacji w szwedzkim oddziale Pfizera.

Szwecja. Nie wszystkie punkty szczepień posiadają odpowiedni sprzęt

Aby z jednej fiolki pobrać sześć dawek preparatu, należy używać specjalnej strzykawki i igły. Według szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter", który jako pierwszy poinformował o sprawie, nie wszystkie punkty szczepień na terenie Szwecji posiadają odpowiedni sprzęt do pobierania szóstej dawki szczepionki. - To jest niedopuszczalne. Jeśli dany kraj ma możliwość wykorzystania tylko pięciu dawek, otrzyma mniej szczepionek za tę samą cenę - powiedział Richard Bergostroem, szwedzki koordynator ds. szczepień.

Adam Niedzielski Niedzielski o luzowaniu obostrzeń. "Poziom ryzyka jest wciąż bardzo duży"

Zobacz wideo Czy po zaszczepieniu test na Covid-19 może dać wynik fałszywie dodatni?
Więcej o: