PIT 2021. Ulga na internet może przekroczyć nawet 1500 zł

Z fiskusem rozliczamy się do 30 kwietnia 2021 r. Podatnicy mogą skorzystać z licznych ulg, a jedną z nich jest ulga na internet. W szczególnych wypadkach może ona przekroczyć kwotę 1500 zł.

Z ulgi na internet mogą skorzystać wszyscy podatnicy rozliczający się za pomocą formularzy PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37. Oznacza to, że grono osób, które mogą z niej skorzystać, jest potencjalnie bardzo duże.

Zobacz wideo Masowe pozwy zbiorowe uderzą w Skarb Państwa? "Przedsiębiorcom puściły nerwy"

Jak skorzystać z ulgi na internet?

Z ulgi na internet można skorzystać jednak tylko dwukrotnie, i to w dwóch następujących po sobie latach podatkowych. Jeden podatnik może, z tytułu użytkowania internetu, odliczyć od dochodu 760 zł, ale w przypadku małżeństwa kwota ta będzie dwukrotnie wyższa, czyli 1520 zł. Przypominamy, że możliwe jest tylko odliczenie faktycznych kosztów użytkowania internetu. Aby to zweryfikować, należy podać następujące dane:

  • odbiorcy usługi (kupującego),
  • sprzedawcy usługi (dane identyfikujące),
  • rodzaj usługi,
  • kwotę do zapłaty.

Osoba chcąca otrzymać ulgę na internet nie musi dostarczać rachunków, a jedynie potwierdzenia przelewów.

Jakie ulgi podatkowe obowiązują w 2021 roku?

W 2021 roku nie pojawia się żadna nowa ulga. Przed rokiem pojawiły się jednak trzy dodatkowe możliwości odliczenia kosztów z rozliczenia podatkowego. 

PodatkiUlgi podatkowe 2021 r. Co można odliczyć od podatków w tym roku?

Pierwszy to "zerowy PIT dla młodych", czyli zwolnienie z podatku PIT dla osób poniżej 26. roku życia. Skorzystać mogą z niego osoby, których roczny dochód nie przekroczył 85 528 zł i pracowały na umowie o pracę lub umowie zlecenie. Kolejna jest ulga termomodernizacyjna skierowana do osób, które robiły remont mający wpłynąć na obniżenie wykorzystania energii. W ten sposób można odpisać nawet 53 tys. zł. 

W zeszłym roku pojawiła się też możliwość odpisania darowizny na cele edukacji zawodowej. Maksymalny poziom odliczenia z tego tytułu nie może przekraczać 6 proc. osiągniętego dochodu. 

Więcej o: