Bitcoin przekroczył kolejną magiczną granicę. Kryptowaluta warta ponad 50 tys. dolarów

Bitcoin nie zatrzymuje się i przekracza kolejne poziomy cenowe. Kurs kryptowaluty po raz pierwszy w historii przebił granicę 50 tys. dol. Tylko w tym roku wzrost jego wartości wynosi aż 70 proc.

W ostatnich miesiącach na rynku kryptowalut obserwujemy stały wzrost wartości bitcoina. Jego kurs pokonuje kolejne - jeszcze kilka miesięcy temu wydawałoby się, że nierealne - poziomy. 

Zobacz wideo Kurs akcji GameStop zadziwił świat. „Nie mają prawa być tak drogie”

Bitcoin najdroższy w historii. Przekroczył kolejną magiczną granicę 

Po raz pierwszy w historii bitcoin kosztował 50 tys. dol. we wtorek 16 lutego około godz. 13. W momencie pisania tego tekstu (17.02, godz. 11:00) kurs bitcoina wynosi 51 693 dol., a jego wartość cały czas rośnie o 5 proc. W przeliczeniu na krajową walutę, bitcoin kosztuje w tym momencie około 190 tys. zł.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy jego kurs wzrósł o 435 proc. W marcu bieżącego roku na skutek pandemii koronawirusa kryptowaluta kosztowała zaledwie 3,6 tys. dol. Jednak od tego czasu mamy niemal nieprzerwany wzrost. Jeszcze w grudniu informowaliśmy o przekroczeniu historycznej granicy 20 tys. dol. W ciągu ostatnich 10 dni kurs kryptowaluty poszedł w górę o niemal 40 proc., natomiast od początku roku o 70 proc. 

bitcoin (zdjęcie ilustracyjne) Ma 260 mln dol w Bitcoinach, ale nie pamięta do nich hasła

Bitcoin ciągle zyskuje. Powodów jest kilka 

Na początku lutego można było zaobserwować 10-procentowy wzrost wartości bitcoina po tym, jak Tesla zadecydowała się zainwestować w niego 1,5 mld dol. Inwestycja światowego potentata w motoryzacji jest dużym krokiem w kierunku powszechnego zaakceptowania cyfrowej waluty. "W najbliższej przyszłości zaczniemy akceptować bitcoiny jako formę płatności za nasze produkty, z zastrzeżeniem obowiązujących przepisów i początkowo na ograniczonych zasadach" - poinformowała Tesla. 

W szerszym spojrzeniu na sukces bitcoina, znaczenie ma kryzys wartości klasycznych pieniędzy. I tak np. w związku z coraz większymi potrzebami pożyczkowymi rządów państw w obliczu pandemii koronawirusa, banki centralne decydują się na kolejne programy skupy aktywów, czyli pośrednio dodruk pieniądza. Inwestycja w bitcoiny to też - jak zauważają niektórzy analitycy - sposób ochrony przed rosnącą inflacją, gdyż ilość kryptowaluty jest ograniczona.

Bitcoin (zdjęcie ilustracyjne) Wyrzucił dysk z Bitcoinami wartymi prawie miliard złotych i oferuje nagrodę

Więcej o: