Emerytura w 2021. Kiedy najlepiej zgłosić się po świadczenie? Jak ustalana jest jego wysokość?

Wysokość świadczenia emerytalnego jest zależna nie tylko od przepracowanej liczby lat, ale także od momentu, w jakim zdecydujesz się zakończyć aktywność zawodową. Podpowiadamy, kiedy najlepiej przejść na emeryturę.

Jeżeli znajdujesz się w gronie pół miliona Polaków, którzy w tym roku zyskają prawo do przejścia na emeryturę, koniecznie przeczytaj, kiedy najlepiej to zrobić. Okazuje się bowiem, że dokładny dobór daty jest w tym wypadku niezwykle istotny i może sprawić, że sporo zaoszczędzisz! Od czego jest to więc zależne?

Kto może przejść na emeryturę?

Aby móc przejść na emeryturę konieczne jest skończenie określonego wieku. W przypadku kobiet jest to 60 lat, mężczyzn natomiast 65 lat. Poza tym warunkiem nabycia prawa do emerytury jest także opłacanie składek z tytułu ubezpieczenia społecznego lub emerytalnego i rentownego.

Jak ustalana jest wysokość emerytury?

Sposób obliczania wysokości świadczenia dla osób urodzonych po 1948 roku wyliczany jest od podstawy obliczenia emerytury dzielonej przez średni dalszy czas trwania życia.

Jak możemy przeczytać na stronie ZUS, do ustalenia podstawy uwzględniamy: "zwaloryzowany kapitał początkowy (jeśli byłeś objęty ubezpieczeniem społecznym przed 1 stycznia 1999 r.), zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne, które zostały zapisane na Twoim koncie w ZUS po 1998 r. (do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zaczniemy wypłacać Ci emeryturę), jeśli jesteś członkiem otwartego funduszu emerytalnego (OFE) – zwaloryzowane środki, które są zapisane na Twoim subkoncie w ZUS (w tym również przeniesione z OFE)". Jednak dla osób, które były objęte ubezpieczeniem społecznym przed rokiem 1999, a nie były objęte ubezpieczeniem rentowym i emerytalnym po 1998, do ustalenia podstawy przyjmowany jest jedynie kapitał początkowy. 

Dlaczego warto poczekać?

Jeżeli pracujesz w instytucji finansowanej z budżetu państwa, czyli w tak zwanej budżetówce, poczekaj z przejściem na emeryturę do marca. To właśnie do tego czasu twój pracodawca musi wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne, czyli "trzynastkę".  

Dodatkowo jak zauważa "Fakt", czerwiec jest w naszym kraju wyjątkowo niekorzystnym miesiącem, jeśli chodzi o przechodzenie na emerytury. To jedyny miesiąc, w którym są one wyliczane na mniej korzystnych zasadach - składki podlegają wówczas wyłącznie waloryzacji rocznej - przez co można stracić nawet kilkaset złotych. 

Zobacz wideo Ile tak naprawdę kosztowałyby emerytury bez podatku?
Więcej o: