Trzynasta emerytura w 2021 roku - podano terminy wypłat. Dla kogo "trzynastki" i ile będą wynosić?

Trzynasta emerytura w 2021 roku to niejako dodatkowe świadczenie dla emerytów. Stanowi ona wysokość najniższej emerytury za pełną wysługę lat pracy. Kto i kiedy może spodziewać się "trzynastki" i ile dokładnie będzie ona wynosiła? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.
Zobacz wideo Ile tak naprawdę kosztowałyby emerytury bez podatku?

W 2021 roku emeryci otrzymają trzynastą i czternastą emeryturę. Zgodnie z ostatnio opublikowanym harmonogramem, zbliża się już termin wypłaty pierwszych "trzynastek". 

Trzynasta emerytura 2021 - podstawowe informacje

Trzynasta emerytura to rodzaj świadczenia, którego wypłacanie rozpoczęło się w 2019 roku. Co do zasady i zgodnie z zamysłem ustawodawcy - zakłada coroczne, jednorazowe wsparcie dla emerytów. Dlatego też tzw. "jarkowe" nie mają stałego zapisu w prawie, ale rokrocznie ustalane są one odrębną ustawą. W 2019 roku "trzynastki" wypłacone zostały ponad 9 mln uprawnionych - w wysokości 1100 zł brutto, co na rękę stanowiło 888,25 zł. W kwietniu 2020 roku do portfeli emerytów trafiło 1200 zł brutto, czyli 981 zł netto.

Trzynasta emerytura - dla kogo?

Trzynastą emeryturę w danym roku kalendarzowym otrzymują osoby, które do 31 marca nabyły prawo do tego świadczenia. Wniosek o emeryturę należy złożyć do ZUS na miesiąc przed uzyskaniem wieku uprawniającego do niej, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Warto pamiętać o tym, że "trzynastka" nie jest wliczana do dochodu emerytów, co nie pozostaje bez znaczenia przy rokrocznych rozliczeniach podatkowych, czy w sytuacji ubiegania się np. o dodatki mieszkaniowe. Co więcej kwota ta jest wolna od potrąceń i egzekucji.

Dla kogo jest zatem trzynasta emerytura? Przysługuje ona wszystkim emerytom i rencistom bez względu na wysokość pobieranych świadczeń, także osobom pobierającym zasiłki oraz świadczenia przedemerytalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne i rodzicielskie świadczenia uzupełniające czyli tzw. emerytury matczyne. Dodatkowo:

  • trzynasta emerytura wypłacana jest raz w roku;
  • wypłacana jest razem z przyznawanym świadczeniem emerytalnym;
  • przysługuje ona z urzędu, co oznacza, że nie ma potrzeby składać w tej sprawie wniosku.

Trzynasta emerytura - ile wynosi? Ile emeryt otrzyma na rękę?

w 2021 roku trzynasta emerytura wyniesie 1250 złotych brutto, co stanowi1022 złotych na rękę. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie natomiast 937,50 złotych.

Trzynasta emerytura, czyli kiedy emeryci mogą spodziewać się dodatkowej "pensji" w 2021 roku?

"Trzynastki" trafią do emerytów w tych samych terminach, w których otrzymują dotychczasowe świadczenia. Będzie to więc 5., 6., 10., 15., 20. lub 25. dzień kwietnia.

Więcej o: