Czternasta emerytura jednak dla wszystkich? Senat przegłosował poprawki do ustawy

W piątek senat przyjął poprawki do ustawy o tzw. czternastkach. Senatorowie opowiedzieli się za zniesieniem progu dochodowego, tak, by wszyscy emeryci i renciści otrzymali czternastą emeryturę.

Senat przyjął z poprawkami ustawę o kolejnym, dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli "czternastej emeryturze". Ustawę poparło 97 senatorów, jeden był przeciw i jeden wstrzymał się od głosu.

Zobacz wideo Borys: Największym zagrożeniem społeczno-gospodarczym w tym stuleciu jest demografia

Poprawki senatu do ustawy o czternastkach

Senatorowie przyjęli dwie poprawki do ustawy o czternastej emeryturze. Zaproponowane zmiany to zniesienie progu dochodowego tak, by świadczenie w pełnej wysokości mogli pobierać wszyscy emeryci i renciści oraz zmiana źródła finansowania czternastych emerytur, zamiast Funduszu Solidarnościowego - Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

Uprawnionych do otrzymania tych świadczeń jest ponad dziewięć milionów emerytów i rencistów. Koszt wypłaty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2021 roku oszacowano na ponad 11 miliardów złotych.

Senat przyjął też poprawkę do ustawy o waloryzacji rent i emerytur. Nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wraz z poprawką poparło 99 senatorów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Zgodnie z zawartymi w nowelizacji przepisami od 1 marca najniższa emerytura lub renta z całkowitej niezdolności do pracy wzrosną o 50 złotych i 88 groszy. Senatorowie przyjęli poprawkę, która zakłada gwarantowaną kwotę podwyżki na poziomie 70 złotych.

Obie ustawy wrócą teraz do Sejmu.

Czternasta emerytura

Zgodnie z wersją ustawy przyjętą w styczniu przez Sejm, wypłata 14. świadczenia emerytalno-rentowego w wysokości najniższej emerytury miała w tym roku być przeznaczona dla osób, których emerytura nie przekracza 2,9 tys. zł i wynosić czternasta emerytura wynosić będzie w 2021 roku 1250 zł brutto (1022 zł po potrąceniu podatku), czyli równowartość emerytury minimalnej w tym roku. 

Więcej o: