Wrocław. Sky Tower zostanie wystawiony na sprzedaż. Budowa pochłonęła miliard złotych

Develia - właściciel budynku Sky Tower we Wrocławiu - chce w 2021 r. sprzedać drapacz chmur. To element nowej strategii dewelopera.

- Wierzymy w długoterminowy wzrost szeroko pojętego rynku mieszkaniowego, dlatego chcemy skupić większość zasobów spółki na dynamicznym rozwoju tego segmentu. Stawiamy sobie za cel osiągnięcie rocznej sprzedaży na poziomie 3100 lokali w 2025 roku. Zrealizujemy go poprzez rozbudowę i uatrakcyjnienie oferty między innymi dzięki zastosowaniu na wybranych inwestycjach nowoczesnych rozwiązań ekologicznych oraz rozszerzenie oferty w segmencie standard plus i wyższym. Nie wykluczamy także rozpoczęcia działalności w kolejnych miastach - mówi cytowany w opublikowanej przez "Gazetę Wrocławską" strategii firmy Andrzej Oślizło, prezes Develii. Jak podkreśla,  rozwój w perspektywicznych obszarach nabierze tempa między innymi dzięki sprzedaży posiadanych aktywów komercyjnych.

Zobacz wideo Jak wygląda rynek nieruchomości w trakcie pandemii? Rozmowa z ekspertem

Po Sky Tower przyjdzie czas na Wolę Retro w Warszawie

Jak zapowiada w strategii prezes Oślizło, w tym roku deweloper stawia sobie za cel przygotowanie do sprzedaży budynku Sky Tower, a na przełomie 2021 i 2022 r. sprzedaż biurowca Wola Retro w Warszawie. Pieniądze pochodzące ze sprzedaży tych nieruchomości mają pójść na zakup gruntów pod kolejne inwestycje mieszkaniowe oraz w segment najmu instytucjonalnego w największych miastach w Polsce (w tym we Wrocławiu) i ich realizację. Zarządzający grupą liczą, że sprzedaż mieszkań w naszym kraju do 2025 roku rosnąć będzie średnio o 18 proc. rocznie. Po zmianach, 85 proc. kapitału grupy ma być zaangażowane właśnie w mieszkaniówkę.

Budowa Sky Tower rozpoczęła się w 2008 r., a inwestorem była LC Corp należąca do Leszka Czarneckiego - spółka została potem sprzedana funduszom (jej największymi udziałowcami są teraz głównie OFE) i zmieniła nazwę na Develia. W kompleksie znajduje się zarówno część mieszkalna, biurowa, jak i handlowo-usługowa.

Ile za Sky Tower?

Develia jak na razie nie ujawnia szczegółów przygotowań do sprzedaży wrocławskiego wysokościowca, ani jego wyceny. Z informacji ujawnionych przez dewelopera (wtedy LC Corp) przed siedmioma laty, wiemy, że jego budowa kosztowała ponad 1 mld złotych. Teraz poinformowano jedynie, że wycena Sky Tower na rynku nieruchomości komercyjnych wskutek pandemii spadła w 2020 roku o około 150,8 mln złotych.

Sky Tower jest najwyższym budynkiem we Wrocławiu (212 m wysokości) i jednym z najwyższych w Polsce. Do 2021 r. takowym był warszawski Pałac Kultury i Nauki, mierzący łącznie 237 m, a więc tylko 25 metrów więcej niż Sky Tower. Od lutego 2021 r. jednak najwyższym budynkiem w naszym kraju jest kompleks biurowy Varso Place w Warszawie (310 m).

Więcej o: