Pracownia United Surveys przeprowadziła badanie dotyczące wpływu epidemii COVID-19 na sytuację finansową Polaków. Z badań zleconych przez RMF FM i "Dziennik Gazetę Prawną" wynika, że w ciągu ostatniego roku pogorszenie odczuwa jedna czwarta badanych. 20,6 proc. wybrało odpowiedź "sytuacja raczej się pogorszyła", a 5,8 proc. "zdecydowanie się pogorszyła".
Badania dowodzą, że epidemia nie dała się we znaki wszystkim. 20 proc. ankietowanych potwierdziło bowiem poprawę - z czego 17,6 proc. zadeklarowało, że sytuacja "raczej się polepszyła", a 2,4 wskazało, iż polepszyła się ona zdecydowanie.
Największa grupa Polaków, 53,6 proc. wskazała, że ich sytuacja materialna się nie zmieniła.
Ankieterzy spytali też o zmianę relacji rodzinnych. Zdecydowana większość badanych, 71,6 proc. wskazało, że nie uległy one zmianie. Pogorszenie wskazało 13 proc. badanych, ale u 15,5 proc. uległy one poprawie.
Inny obraz wpływu epidemii na nastroje Polaków przedstawia badanie CBOS wykonane w lutym. Jedna trzecia Polaków (32 proc., wzrost o 3 punkty procentowe) twierdzi, że zmierza ona w dobrym kierunku, a ponad połowa (54 proc.) - tak samo, jak w styczniu - że w złym.
W ostatnim czasie najbardziej negatywne nastroje społeczne uwidoczniły się w listopadzie zeszłego roku. Zaledwie 22 proc. ankietowanych opowiadało się wówczas za stwierdzeniem, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku. Przeciwnie uważało natomiast aż 64 proc. respondentów.