Podatek od nieruchomości dotyczy gruntów, budynków mieszkalnych, budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obowiązek opłacania podatku spada na właścicieli nieruchomości, użytkowników wieczystych, samotnych posiadaczy, ale także posiadaczy zależnych nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Podatek od nieruchomości można rozbić na cztery raty. Całość w pierwszym terminie muszą zapłacić jedynie właściciele budynków, za które wysokość rocznej opłaty nie przekracza 100 zł. Termin na to mija 15 marca. Do tego dnia należy też wpłacić pierwszą ratę, jeśli kwota daniny jest większa. Na wniesienie opłaty pozostało więc tylko 10 dni. Ostateczne terminy kolejnych wpłat to 15 maja, 15 września oraz 15 listopada.
Podatek trafia do kasy gminy, na której terenie znajduje się budynek. Jego ostateczna wysokość jest ustalana właśnie przez ten urząd. Odgórnie wyznacza się jedynie maksymalne stawki, które w 2021 roku wzrosły ze względu na inflację.
Stawka ta jest waloryzowana na podstawi inflacji w pierwszych dwóch kwartałach roku poprzedzającego płatność. Przez pierwsze pół roku 2020 roku inflacja wyniosła 3,9 proc., zatem o tyle też wzrosły maksymalne kwoty podatku od nieruchomości.
Nominalnie o 94 grosze rośnie opłata za budynki wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Jej górna granica wynosi w tym roku 24,84 zł za mkw. W przypadku budynków mieszkalnych podwyżka to zaledwie 4 grosze do maksymalnego poziomu 85 groszy za mkw.