PIT 2021. Wirtualne kolejki do konsultantów. "Jesteś 100 w kolejce, czas oczekiwania 7 godzin"

Osoby samodzielnie składające PIT-y za 2020 rok drogą internetową napotykają się na spore trudności. Największe dotyczą aplikacji e-Deklaracja oraz wirtualnych kolejek do konsultantów do Krajowej Informacji Skarbowej.

Zeznania podatkowe można składać od 15 lutego do 30 kwietnia m.in. za pomocą usługi Twój e-PIT. Większość osób musi jedynie zatwierdzić przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową wnioski. Osoby rozliczające się na własną rękę mogą jednak napotkać na liczne trudności. 

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

PIT za 2020 rok. Problemy z rozliczeniem zeznań podatkowych

Samemu zeznania podatkowe muszą rozliczać osoby, które osiągały przychody z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej. Chodzi o formularze PIT-36 i PIT-36L.

Urząd skarbowy radzi, aby zainstalowały one aplikację e-Deklaracje. W przypadku korzystania z niej wcześniej wystarczy ją zaktualizować. Jak podaje businessinsider.com.pl, w tym momencie podatnicy napotykają na pierwszy problem, gdyż do odczytu aplikacji niezbędne jest posiadanie programu Adobe Reader co najmniej w wersji 9.0, a także Adobe AIR w minimalnej wersji 2.0. Business Insider informuje, że aplikacja zawiesza się i pojawiają się liczne problemy z pobraniem odpowiedniego formularza. Według resortu finansów "ewentualne problemy z zainstalowaniem aplikacji lub pobraniem formularzy mogą leżeć po stronie komputera użytkownika". 

Kolejnym utrudnieniem dla podatników są także wirtualne kolejki do konsultantów, z którymi można rozmawiać przez czat. Sięgają one nawet 100 osób i kilku godzin oczekiwania. MF poinformowało, że zwiększyło liczbę konsultantów Krajowej Informacji Skarbowej. Poza czatem można się z nimi kontaktować drogą telefoniczną bądź mailową. 

PIT 2021. Jak najszybciej otrzymać zwrot podatku?

Mimo powyższych problemów, składanie zeznań podatkowych drogą internetową ma wpływ na przyspieszenie procesu zwrotu podatku. W takim przypadku fiskus ma 45 dni na zwrot podatku. Jeśli rozliczamy się w tradycyjnej formie, czas oczekiwania wynosi maksymalnie trzy miesiące. Najkrócej na zwrot podatku czekają podatnicy z kartą Dużej Rodziny, do których przelew musi trafić w ciągu 30 dni.

Więcej o: