Twórca kasety magnetofonowej nie żyje. Lou Ottens zmarł w wieku 94 lat

Lou Ottens pracował dla Philipsa, z którą to firmą wynalazł kasetę magnetofonową. To jednak niejedyna rewolucja w muzyce, do której przyłożył rękę.

cLou Ottens zmarł w swoim domu w holenderskim mieście Duizel w Północnej Brabancji, poinformował m.in. "The Guardian". Miał 94 lata. 

Ottens od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie inżynierią. Pierwsze radio zbudował jako nastolatek, co pozwoliło jego rodzinie słuchać stacji Radio Oranje w czasie niemieckiej okupacji. Urządzenie było wyposażone w antenę, którą nazywał Germanenfilter - niemiecki filtr - ponieważ pozwalała ominąć nazistowskie urządzenia do zagłuszania sygnału. W historii zapisał się jednak zupełnie inaczej, w czym pomogło mu uzyskanie tytułu inżyniera i rozpoczęcie pracy w fabryce Philipsa w Belgii w 1952 roku. 

Zobacz wideo "Walkman? Tak, mieliśmy to na historii". Dzieci vs lata 80.

Lou Ottens wynalazł kasetę magnetofonową

Po ośmiu latach pracy Ottens został mianowany szefem nowo powstałego działu rozwoju w Philipsie. W ciągu roku zaprezentował pierwszy przenośny magnetofon. Kolejne dwa lata zajęło mu opracowanie najważniejszego dzieła życia, które zrewolucjonizowało przemysł muzyczny. W 1963 roku Ottens stworzył kasetę magnetofonową, która powstała w wyniku irytacji, jaką wzbudzały w nim ówczesne magnetofony. 

Wracają brytyjskie festiwaleWielka Brytania. W 2021 roku wracają muzyczne festiwale. Znamy ceny biletów

Pomysł zaprezentował na targach elektronicznych w Berlinie. Ottens chciał, by nowy wynalazek mógł się zmieścić w kieszeni jego kurtki. Kasetę reklamowano hasłem:

Mniejsza od paczki papierosów!

Wynalazek zespołu Ottensa zrewolucjonizował rynek muzyczny. Do dzisiaj sprzedało się przeszło 100 mld sztuk kaset. Uczyniły one muzykę nie tylko bardziej "przenośną", ale także pozwoliły nagrywać własne składanki (ang. mixtapes), które znacząco wpłynęły na rozwój m.in. rapu, który dziś jest najpopularniejszym gatunkiem na świecie. Olsen żałował jedynie, że to nie on z Philipsem wpadł na pomysł stworzenia Walkmana. 

Zdjęcie ilustracyjneNiemcy. Sąd uznał, że techno to muzyka. Kluby będą płacić mniejszy podatek

Ottens przyłożył też rękę do powstania płyt CD

W 1972 roku Ottens został mianowany dyrektorem Philipsa w NatLab. Na tym stanowisku doprowadził do kolejnej rewolucji muzycznej. We współpracy z Sony w 1980 roku przedstawił płytę CD. Tych sprzedało się na świecie ponad 200 mld. Ottens doceniał jakość, jaką dawał nowy nośnik. Właśnie z tego powodu nie cieszyła go druga młodość kaset magnetofonowych, które nie były wolne od szumów i trzasków. 

Więcej o: