Niemcy. Sąd uznał, że techno to muzyka. Kluby będą płacić mniejszy podatek

Kluby z muzyką elektroniczną będą płacić niższą stawkę podatku od sprzedaży biletów. Tak zdecydował sąd, uznając techno i jego pochodne za muzykę, co wcześniej nie było wcale tak oczywiste.

W Niemczech stawka podatku od sprzedaży biletów wynosi 19 proc. Na innych zasadach działają sale koncertowe, które korzystają ze stawki obniżonej do 7 proc. Mimo że kluby grające muzykę elektroniczną powinny łapać się na tę zniżkę, dotąd musiały płacić wyższy, 19 proc. podatek. Sąd rozstrzygnął  jednak spór w tej sprawie na ich korzyść.

Zobacz wideo Zapłacimy wyższe podatki? „Jestem przekonany, że w rządzie się o tym myśli”

Niemcy. Sąd uznał, że techno to też muzyka 

Jak podaje "Rzeczpospolita" Niemiecki federalny sąd skarbowy BFH zgodził się, że niemieckie kluby powinny płacić obniżony, 7 proc. podatek od sprzedaży biletów. Sprawę do sądu wniosły kluby z muzyka elektroniczną, w tym kultowy berliński Berghain. 29 października sąd rozstrzygnął, że "przeciętny gość" klubu techno lub z inną muzyką elektroniczną, przychodzi tam przede wszystkim dla didżejów oraz muzyki. W związku z tym, noce i wieczory w klubach nie różnią się znacząco od koncertów.

Konwencja Lewicy w GdyniPodatek cyfrowy znów w Sejmie. Lewica złożyła projekt

Nie jest istotne, czy utwór wykonuje piosenkarz, zespół na instrumentach czy didżej. W orzeczeniu bowiem zaznaczono, że Ci ostatni nie ograniczają się do odtwarzania utworów. 

Wykonują własne nowe utwory, używając instrumentów w szerszym znaczeniu, aby tworzyć nowe sekwencje dźwiękowe, które mają swój własny charakter

- stwierdzili sędziowie.

PodatkiPodatek CIT od spółek komandytowych, może zaboleć startupy

Niemieckie scena klubowa w tarapatach przez koronawirusa

Decyzja sądu to pierwsza dobra wiadomość dla niemieckich klubów od wielu miesięcy. Pandemia koronawirusa zmusiła je do zamknięcia, co nie każdy przetrwa. Rządowa pomoc i krótkoterminowe programy wspomagające zatrudnienie mogą nie wystarczyć. Szczególnie w Berlinie, który znany jest ze swojej dużej sceny klubowej. 

Więcej o: