Morawiecki i Macron rozmawiali o nowych podatkach. "Walczymy coraz mocniej z rajami"

Podatek cyfrowy oraz podatek od śladu węglowego były jednymi z tematów spotkania prezydenta Francji i premiera Polski. Emmanuel Macron i Mateusz Morawiecki w Paryżu rozmawiali w środę.

Premier Mateusz Morawiecki napisał, że jego wizyta w Paryżu na zaproszenie prezydenta Emmanuela Macrona odbywa się w wyjątkowym momencie dla Unii Europejskiej i dla obu krajów. 

To teraz decydują się losy zdrowia Europejczyków i przyszłość naszych krajów, dlatego musimy działać w sposób solidarny. Wierzę bardzo mocno w Unię Europejską, we współpracę transatlantycką, wierzę w skuteczność Planu Odbudowy, w przyjaźń narodów polskiego i francuskiego. Wierzę, że będziemy w stanie zbudować dobrą płaszczyznę do szybkiego odbicia gospodarczego

- napisał premier na Facebooku.

Zobacz wideo Morawiecki: Media lokalne są zduszone przez ogromną siłę kapitałową koncernów zagranicznych

Mateusz Morawiecki i Emmanuel Macron o podatku cyfrowym

Mateusz Morawiecki przypomniał, że z prezydentem Francji rozmawiał o współpracy w obszarze programów szczepionkowych, współpracy z Komisją Europejską, sprawiedliwej transformacji energetycznej i wywieraniu nacisku na producentów szczepionek, żeby jak najszybciej wywiązywali się ze swoich zobowiązań wobec naszych krajów. Rozmowa dotyczyła również podatku cyfrowego, bo jak zapewnił premier, w tej sprawie Polska i Francja mają wspólny punkt widzenia.

Jednym głosem z Emmanuelem Macronem mówiliśmy o podatku cyfrowym od wielkich korporacji, które unikają opodatkowania. Walczymy coraz mocniej z rajami podatkowymi i będziemy w najbliższych latach punktować te kraje, które mają charakter raju podatkowego

- cytuje na Twitterze premiera Morawieckiego KPRM.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Polski Mateusz Morawiecki. Paryż, 17 marca 2021 r. Mateusz Morawiecki w Paryżu: wiele o szczepionkach, cicho o atomie

Podatek od śladu węglowego

Mateusz Morawiecki z Macronem rozmawiali także o podatku od śladu węglowego. Polski premier przekonywał, że celem wprowadzenia podatku węglowego jest ochrona europejskiego przemysłu, który inaczej niż zagraniczna konkurencja musi w swoim działaniu uwzględniać koszty emisji dwutlenku węgla, informuje Business Insider.

Trzeba na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej wprowadzić opłatę od śladu węglowego. My optujemy za tym rozwiązaniem, bo jest to rozwiązanie dobre dla polskiego przemysłu

- mówił już po powrocie z zagranicznej delegacji szef polskiego rządu. Morawiecki dodał, że takie samo stanowisko w tej sprawie ma francuski prezydent.

Daniel Obajtek i Mateusz Morawiecki Premier i związkowcy na odsiecz Obajtkowi. "Bezpardonowy atak"

Inne poruszone tematy to energetyka, zbrojenia i sytuacja za wschodnią granicą Polski

Politycy rozmawiali również o współpracy zbrojeniowej, w zakresie badań i rozwoju, o zmianach w energetyce. "Budujemy Centralny Port Komunikacyjny z nowym układem inwestycji kolejowych, a także sieć 5G. We wszystkich tych obszarach jest pole do współpracy pomiędzy Polską i Francją" - napisał premier. Szef rządu podkreślił, że francuski biznes ma ogromne osiągnięcia w obszarze budowy infrastruktury lotniczej czy cyfrowej.

Mateusz Morawiecki dodał, że obu krajom leżą sercu sprawy wolności za polską wschodnią granicą. "Rozmawialiśmy o udzieleniu wsparcia programowi dla demokratycznej Białorusi w rozmowach z Komisją Europejską, a także o budowaniu społeczeństwa obywatelskiego w Rosji i na Białorusi" - napisał.

Po spotkaniu z prezydentem Macronem Mateusz Morawiecki spotkał się ze stowarzyszeniem francuskiego związku pracodawców. Tematem rozmowy były wspólne projekty. W spotkaniu uczestniczyły firmy zainteresowane inwestycjami w Polsce, między innymi w sektorze energii, infrastruktury oraz informatyki.

Bardzo dziękuję wszystkim inwestorom francuskim w Polsce. Cieszę się, że coraz więcej jest także polskich przedsiębiorców we Francji

- dodał szef polskiego rządu.

Więcej o: