Premier Morawiecki i związkowcy na odsiecz Obajtkowi. "Skąd akurat teraz taki bezpardonowy atak"

Premier Mateusz Morawiecki nazwał publikacje medialne na temat Daniela Obajtka "bezprecedensowym atakiem". Zdaniem szefa rządu procesy integracyjne, które przeprowadza szef Orlenu, "są nie w smak naszym niektórym sąsiadom". Murem za Obajtkiem stają też związkowcy.
Zobacz wideo Piotr Kuczyński o sprawie Obajtka: Jest jak najlepszy kryminał

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do ostatnich publikacji medialnych na temat prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Szef rządu został spytany na konferencji prasowej o to, czy wątpliwości, które od pewnego czasu wysuwa "Gazeta Wyborcza" i inne portale oraz dzienniki, nie powinny zostać wyjaśnione. 

Borkowo Lęborskie, przysiółek Borkówko. Zabytkowy dworek Daniela ObajtkaObajtek o dworku: "Kupiłem za swoje pieniądze. Robi się wielki wrzask"

Morawiecki: Prezes Obajtek prowadzi procesy, które są nie w smak naszym niektórym sąsiadom

"O ile wiem, i myślę, że państwo jesteście poinformowani, to pan prezes Obajtek sam poprosił o weryfikację swoich wszystkich rachunków przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Takie oświadczenie przez CBA zostało wydane, czyli weryfikacja nastąpiła" - powiedział premier Mateusz Morawiecki

Stwierdził też, że publikacje na temat szefa paliwowego giganta nie są przypadkowe. "Warto się zastanowić, skąd akurat teraz taki bezpardonowy atak" - powiedział szef rządu. 

Zdaniem Mateusza Morawieckiego, ma to związek "przede wszystkim z tym, że pan prezes Obajtek prowadzi bardzo ważne procesy integracji gospodarczej". Zdaniem szefa rządu są to "procesy, które - można powiedzieć wprost - są nie w smak naszym niektórym sąsiadom, i one są prowadzone dla wzmocnienia pozycji energetycznej Polski".

Związkowcy z "Solidarności": pan prezes jest otwartym, życzliwym i bardzo pracowitym człowiekiem 

Stanowisko w sprawie Daniela Obajtka wydała też Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność. "Pan Prezes jest otwartym, życzliwym i bardzo pracowitym człowiekiem. Nasza Organizacja pozytywnie ocenia podejmowane przez Prezesa Zarządu działania" - czytamy w komunikacie. "W naszej ocenie realizowana przez Prezesa Daniela Obajtka idea utworzenia multienergetycznego koncernu i połączenia zasobów, kompetencji oraz potencjałów czterech firm: PKN ORLEN, Grupy Energa, a także wkrótce Grupy LOTOS oraz Grupy PGNiG będzie korzystna dla całej polskiej gospodarki" - twierdzą związkowcy

Podkreślają też, że "nawet w tak szczególnie trudnych latach 2020-2021" udało się zawrzeć satysfakcjonujące porozumienia w sprawie wzrostu wynagrodzeń. 

Co media piszą o Danielu Obajtku?

Pod koniec lutego "Gazeta Wyborcza" opublikowała stenogramy rzekomych rozmów, w których uczestniczyć miał Daniel Obajtek oraz pracownik firmy produkującej rury. Zdaniem dziennikarzy, taśmy mają dowodzić tego, że ówczesny wójt Pcimia kierował działaniami firmy, czego zabrania prawo. 

Dziennik zajmował się też sprawą aktu oskarżenia wycofanego z sądu po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Dzisiejszy szef Orlenu był pierwotnie jedną z ośmiu osób "oskarżanych o współdziałanie z zorganizowaną grupą przestępczą", jednak później prokuratura te zarzuty wycofała. Media i opozycja podnosiły też kwestie oświadczeń majątkowych Daniela Obajtka, jego udziałów w wielu firmach oraz inwestycji w nieruchomości - na przykład zakup apartamentu rzekomo z milionowym rabatem. 

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Polski Mateusz Morawiecki. Paryż, 17 marca 2021 r.Mateusz Morawiecki w Paryżu: wiele o szczepionkach, cicho o atomie

Więcej o: