Sekretarz stanu USA domaga się wstrzymania prac nad Nord Stream 2. "To rosyjski projekt geopolityczny"

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał firmy uczestniczące w budowie Nord Stream 2 do natychmiastowego porzucenia projektu i zagroził sankcjami. W ocenie Blinkena, gazociąg stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy i prowadzi do podziałów na kontynencie.
Zobacz wideo Nord Stream 2. Gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze? Nie zawsze. "To pułapka" [OKO NA ŚWIAT]

Antony Blinken stwierdził, że w ocenie prezydenta Joe Bidena projekt Nord Stream 2 jest niekorzystny dla Niemiec, Ukrainy i partnerów USA w Europie Wschodniej. Sekretarz stanu poinformował, że amerykański rząd monitoruje działania zmierzające do ukończenia Nord Stream 2 i analizuje aktywność firm zaangażowanych w projekt.

GazociągDlaczego Niemcy chcą Nord Stream 2? "Wielu polityków uważa, że nie należy odcinać Rosji"

Blinken: Nord Stream 2 to rosyjski projekt geopolityczny

Kolejne rządy Stanów Zjednoczonych uznały gazociąg za rosyjski projekt geopolityczny, którego celem jest podzielenie Europy i osłabienie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego - stwierdził Blinken przypominając, że ustawy o sankcjach wobec Nord Stream 2 uchwalono w Kongresie przy poparciu obu partii politycznych.

- Rząd prezydenta Bidena zamierza zastosować się do obowiązującego prawa - oświadczył Antony Blinken. Szef dyplomacji USA ostrzegł podmioty biorące udział w projekcie Nord Stream 2 przed ryzykiem amerykańskich sankcji i wezwał je do natychmiastowego porzucenia prac przy budowie gazociągu.

Spotkanie prezydentów Niemiec i RosjiMorawiecki do prezydenta Niemiec: Nord Stream 2 nie jest rekompensatą

Nord Stream 2 to projekt ekonomiczny dla Niemiec

Projekt Nord Stream 2 jest bliski ukończenia, mimo protestów ze strony Polski i innych krajów bałtyckich. Amerykańskie sankcje tylko na chwilę zatrzymały budowę gazociągu. Jednak dla niemieckich władz, Nord Stream 2 to projekt wyłącznie ekonomiczny.

Według Komisji Europejskiej tylko Niemcy mogą zatrzymać prace nad rurociągiem. Jednak niemieckie władze są zainteresowane ukończeniem projektu.

Więcej o: