Izrael zaszczepił połowę populacji. "Studio Biznes" pyta Polkę o to, co się zmieniło

Epidemia COVID-19 w Polsce znów przybrała na sile. Ale w niektórych krajach skutek przynoszą szczepienia. Jednym z nich jest Izrael, gdzie preparat przyjęła już połowa populacji. Co zmienia to w praktyce? W programie "Studio Biznes" wyjaśni to Karolina Mints, autorka bloga Israel Friendly. Nie zabraknie też emocji motoryzacyjnych i sportowych oraz wieści ze świata technologii.

W programie "Studio Biznes" Łukasz Kijek porozmawia o postępach w walce z COVID-19 w Izraelu. Jak żyje się w kraju, w którym większość osób szczepienie ma już za sobą? Opowie Karolina Mints, autorka bloga Israel Friendly. Liczba mieszkańców kraju, którzy przyjęli co najmniej jedną dawkę ochronnego preparatu, przekroczyła 5 mln, czyli 50 proc. populacji. Seniorzy są natomiast zaszczepieni w 80-90 proc. Jak przekłada się to na codzienność zwykłych obywateli? 

Przedsiębiorcy walczą ze skutkami lockdownu

W środę premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić nowe obostrzenia. Z obowiązywaniem restrykcji radzić muszą sobie przedsiębiorcy, którzy w coraz większym zakresie nie mogą działać. Od miesięcy zamknięte są restauracje i hotele, od tygodnia galerie handlowe i wiele innych obiektów.

Co firmom, które często są na skraju finansowej wytrzymałości, ma do zaoferowania rząd? Łukasz Kijek, redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl spyta o to w programie "Studio Biznes" Olgę Semeniuk, wiceministrę Rozwoju, Pracy i Technologii. 

Według danych Warsaw Enterprise Institute oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, straty firm poniesione w wyniku lockdownu sięgnęły 34 mld zł. Obostrzenia powodują bowiem spadek przychodów, co przekłada się na Produkt Krajowy Brutto mniejszy o ponad 1,5 proc. 

Największe straty, zdaniem WEI i ZPP, odnotowuje branża rozrywkowo-kuturalna (2,3 mld zł), gastronomiczna (2,2 mld zł), hotelarska (1,3 mld zł) i fitness (1,2 mld zł). 

"Studio Biznes", jak co tydzień, zajmie się też tematyką motoryzacji, którą omówi Tomasz Korniejew, sportu i technologii. Zapraszamy do obejrzenia odcinka. 

Więcej o: