Dodatkowe niedziele handlowe z powodu lockdownu? Mateusz Morawiecki odpowiedział

Branża centrów handlowych zaapelowała do rządu o wyznaczenie nowych terminów niedziel handlowych. O komentarz poproszono Mateusza Morawieckiego, który w czwartek wziął udział w konferencji prasowej na temat nowych obostrzeń.

Polska Rada Centrów Handlowych wystosowała do rządu apel o wyznaczenie nowych terminów niedziel handlowych, w związku z lockdownem, który przypadł na niedzielę handlową 31 stycznia oraz wypadnie 28 marca. Rada zauważa, że do końca tego roku zostały zaledwie pojedyncze niedziele handlowe zaplanowane na kwiecień, czerwiec oraz sierpień i dwie handlowe niedziele w grudniu.

Zobacz wideo Nie obostrzenia, ale zalecenia od rządu: święta w wąskim gronie i praca zdalna

Apel Polskiej Rady Centrów Handlowych do rządu w sprawie niedziel handlowych

"Branża nie zgadza się z argumentacją MRPiT (Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii - red.), że zamknięcie sklepów w niedziele pozwala przedsiębiorstwom ograniczyć koszty działalności. Jedynie otwarcie sklepów i prowadzenie sprzedaży umożliwia obecnie minimalizowanie strat i zwiększenie szans na utrzymanie miejsc pracy" - czytamy w wystosowanym przez PRCH apelu.

Na konferencji prasowej w czwartek premier Mateusz Morawiecki został zapytany o to, czy rząd rozważa zmianę terminu niedzieli handlowych, aby branża mogła dzięki temu zmniejszyć swoje straty. - Na razie nie dyskutowaliśmy kwestii niedziel handlowych i żadnych zmian w tym zakresie - odpowiedział krótko polityk. Później premier odpowiadał na inne pytania dziennikarzy. 

Wielkanoc. Apel premiera o spędzenie świąt w małym gronieWielkanoc w domu? Rządzący apelują o spędzanie świąt w gronie domowników

Nowe obostrzenia od 27 marca - zmiany dotyczą też sklepów

W czwartek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski przedstawił kolejne obostrzenia, które zaczną obowiązywać od soboty. Zamknięte zostaną przedszkola, żłobki, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe, budowlane oraz salony urody i obiekty sportowe. Dodatkowo zmniejszy się liczba klientów przebywających w placówkach pocztowych i handlowych.

- Do tej pory obowiązywał taki normatyw: jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, a w tej chwili wprowadzany jest normatyw, który będzie obowiązywał w sklepach o powierzchni powyżej 100 m kw. - 1 osoba na 20 m kw. - wyjaśnił Niedzielski.

Zarówno minister zdrowia, jak i premier zaapelowali, aby nadchodzące święta Wielkanocne spędzić w wąskim gronie domowników i przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Obostrzenia sanitarne w kościołachNowe obostrzenia. Kościoły zostaną otwarte, upomniano biskupów

Więcej o: