Z Facebooka wyciekły dane 500 mln osób, w tym wielu Polaków. "Luka w systemie"

Do sieci wyciekły dane kont ponad 533 milionów użytkowników Facebooka, w tym kilku milionów osób z Polski. Chodzi m.in. o ich nazwiska, numery telefonów czy informacje o miejscu zamieszkania. "Powodem jest luka w systemie" - informuje Facebook.
Zobacz wideo Nie ufasz Facebookowi? Oto trzy najlepsze alternatywy dla WhatsAppa i Messengera [TOPtech]

Dane do setek milionów facebookowych kont (533 milionów użytkowników z całego świata, w tym 2,6 milionów osób z Polski) zostały opublikowane w sobotę na jednym z darmowych hakerskich forów - podaje Business Insider. Zawierają m.in. nazwę użytkownika, numer telefonu, miejsce urodzenia, a czasami także adres e-mail, datę utworzenia konta czy określone przez użytkownika miejsce pobytu. 

"Eksperci ds. bezpieczeństwa ostrzegają, że mogą zostać wykorzystane przez hakerów do podszywania się pod inne osoby i oszustw" - informuje Business Insider. Cytowany przez portal rzecznik Facebooka poinformował, że dane zostały wykradzione przez hakerów, którzy wykorzystali "lukę w systemie". 

Dane dotyczą informacji umieszczonych na Facebooku kilka lat temu. Po raz pierwszy o tym, że doszło do wycieku, informowano w styczniu tego roku. Wówczas dane nie były jednak dostępne w sieci - aż do teraz, gdy trafiły na hakerskie forum. 

Jak sprawdzić, czy nasze dane mogły wyciec? "Wyborcza Biznes" informuje, że można sprawdzić, czy nasz adres e-mail znajdował się wśród któregoś z zaraportowanych wycieków danych. "Można to zrobić za pośrednictwem serwisu Have I been pwned stworzonego przez Troya Hunta, dyrektora regionalnego Microsoftu. Serwis ten wskaże, jeśli dany adres e-mail trafił do sieci i z jakich usług wyciekł" - podaje "GW". Wskazuje także, by profilaktycznie zmienić hasło na Facebooku i włączyć weryfikację dwuetapową.

Więcej o: