Pierwsza komunia 2021. Czy uroczystości się odbędą? To diecezje zdecydują, czy przenieść je na jesień

O przebiegu pierwszej komunii i jej dacie zdecydują poszczególne diecezje. Niektóre z nich wydały już zalecenia. Jedną z możliwości jest przesunięcie uroczystości na jesień.

Maj to okres, w którym dzieci katolików przyjmują sakrament pierwszej komunii świętej. To ważna uroczystość, w której zazwyczaj udział bierze cała rodzina i zaproszeni goście. Zyskują na tym restauracje, w których często organizowane są przyjęcia komunijne, a także sklepy, w których kupowane są prezenty. W tym roku jednak na przebieg pierwszych komunii i sposób ich celebrowania znów wpływ będzie miała pandemia

Zobacz wideo Dlaczego księża milczą w sprawach patologii w Kościele?

Pierwsza komunia święta dopiero na jesień?

Jak informuje portalsamorzadowy.pl, to biskupi diecezjalni zdecydują o ewentualnym przełożeniu na jesień uroczystości komunijnych, które w Polsce tradycyjnie organizuje się w maju, przekazał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

DLOKR Tadeusz Rydzyk dostał 325 mln zł w ciągu pięciu lat rządów PiS

Przed rokiem episkopat rekomendował odłożenie uroczystości na lato. Decyzję jednak pozostawiono poszczególnym parafiom. W tym roku kompetencje te przejęły diecezje. Niektóre jeszcze nie podjęły decyzji, choć okres pierwszych komunii zbliża się nieubłaganie. 

Już 1 lutego decyzję zakomunikował biskup Romuald Kamiński z diecezji warszawsko-praskiej: "Proszę zatem, aby nie został pominięty w procesie formacyjnym aspekt duchowy, jakim jest udział dzieci we Mszy św. Dobrym rozwiązaniem może być specjalnie sprawowana Eucharystia dla mniejszej grupy, tak aby zachować przepisy sanitarne. Gdyby zachodziła taka potrzeba duszpasterska, zezwalam kapłanom na odprawienie dodatkowej Mszy św.".

Ogromny majątek abp. Głódzia. Wysoka emerytura, ziemia i domy warte miliony Ogromny majątek abp. Głódzia. Wysoka emerytura i domy warte miliony

Z kolei metropolita wrocławski, arcybiskup Józef Kupny zdecydował, że wspólne uroczystości powinny być dostosowane do trybu pracy szkół. Jeśli te w maju wciąż będą zamknięte, zalecane jest odwołanie wszystkich uroczystości. W przypadku otwarcia szkół, decyzja pozostaje w gestii rodziców oraz proboszcza. Pierwsza komunia jest dopuszczalna w ustalonych obecnie terminach, jeśli w danej parafii jest na tyle mało dzieci, by udało się zachować limit obowiązujący obecnie w kościołach. 

Obostrzenia w kościołach

Sytuacja epidemiczna może utrudnić lub uniemożliwić organizacje mszy i uroczystości z okazji pierwszej komunii. Kościoły nie zostały zamknięte, ale obostrzenia wprowadziły limity. Do 18 kwietnia w kościele może przebywać 1 osoba na 20 mkw. z zachowaniem odległości 1,5 m. Do tego czasu nie można też organizować imprez z udziałem więcej niż pięciu osób. 

Więcej o: