Tadeusz Rydzyk dostał na swoje przedsięwzięcia 325 mln zł w ciągu pięciu lat rządów PiS

OKO.Press po raz kolejny podliczyło, ile instytucje związane z Tadeuszem Rydzykiem otrzymały z budżetu państwa. Suma ta przekroczyła już 325 mln zł. Najwięcej wyłożyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak przypomina OKO.Press, Tadeusz Rydzyk lubi powtarzać historię o tym, jak swoje imperium zbudował dzięki datkom wiernych. Redemptorysta ponadto, co jakiś czas narzeka publicznie, że obecny rząd nie dostatecznie mocno wspiera jego inicjatywy. OKO.Press regularnie sprawdza, ile pieniędzy dostają od rządu instytucje związane z o. Rydzykiem. Kwota ta nieustannie rośnie. 

Zobacz wideo Kamiński: skoro są pieniądze dla Ojca Dyrektora, to dlaczego nie ma dla nauczycieli?

Tadeusz Rydzyk dostał od rządu 325 mln zł na swoją działalność

W maju 2018 roku wpływy publicznych pieniędzy do prowadzonych przez o. Rydzyka inicjatyw sięgnęły 81 mln zł. Rok później, w połowie 2019 roku było to już 214 mln zł. Jak wylicza OKO.Press do końca 2020 roku kwota ta urosła jeszcze bardziej, do 325 034 641 złotych.

OKO.Press sugeruje również, że państwowe wydatki na toruńskie "dzieła" o. Rydzyka mogą być w rzeczywistości jeszcze większe. Powodów jest kilka. Od końca 2020 roku zawarto już najpewniej kolejne umowy. Nie znane są też przypuszczalnie wszystkie instytucje, które wsparły inicjatywy redemptorysty. Pieniądze płyną do nich także z państwowych spółek, które nie ujawniają jednak sum darowizn. Ponadto OKO.Press w wyliczeniach nie uwzględniło dotacji na prowadzenie placówek edukacyjnych przez Fundację Nasza Przyszłość oraz dotacji na wsparcie dla studentów i doktorantów WSKSiM w Toruniu, które wynikają z ogólnych przepisów o finansowaniu edukacji. Wyliczenia nie obejmują też wpływów Fundacji Nasza Przyszłość z 1 proc. podatku i publicznego wsparcia dla podmiotów związanych z o. Rydzykiem, związanego z pandemią koronawirusa.

Skąd inicjatywy o. Rydzyka otrzymują pieniądze?

Zdecydowanie najwięcej pieniędzy przekazuje Rydzykowi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort ten przekazał lub zadeklarował wyłożenie już niemal 185 mln zł. I najpewniej na tym się nie skończy, informuje OKO.Press. Największe środki poszły na budowę Muzeum Pamięć i Tożsamość, na co resort zadeklarował przekazanie w 2018 roku 70 mln zł. Kolejne 47,7 mln doszło w 2019 roku. Ministerstwo przekazało również 65 mln zł na prace związane z realizacją wystawy stałej. 

Olbrzymie pieniądze przekazał też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki. Podmioty związane z o. Rydzykiem otrzymały z tego źródła prawie 74 mln zł. Większość, gdy szefem resortu środowiska był Jan Szyszko, przyjaciel duchownego. 

Sporo wykłada też Ministerstwo Sprawiedliwości, które według wyliczeń OKO.Press przekazało 26 mln złotych na inicjatywy o. Rydzyka. Kwota może być jednak większa, ponieważ to jedyna instytucja, która na prośbę o ujawnienie dotacji i zleceń w tej materii, nie udzieliła odpowiedzi. 

Więcej o: