Glapiński zatwierdził banknot z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. "Chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi"

W listopadzie do obiegu ma trafić 80 tys. sztuk 20-złotowego banknotu z wizerunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prezes NBP Adam Glapiński w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej zatwierdził jego wzór.

Narodowy Bank Polski zapowiada, że banknot z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego zostanie wprowadzony do obiegu 9 listopada, z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Banknot o nominale 20 zł ma zostać wyprodukowany w 80 tys. egzemplarzy.

Prezes NBP Adam Glapiński podpisał wzór banknotu w sobotę, w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Taki podpis jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na produkcję banknotu, a także akceptacją projektu.

Zobacz wideo Kiedy odmrażanie biznesu? Paweł Borys podaje możliwą datę

Banknot z Lechem Kaczyńskim. "Warto być Polakiem"

- Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego, jak myślę, dla milionów Polaków, a szczególnie ważnego także dla mnie osobiście, bo miałem zaszczyt i przyjemność współpracować z prezydentem prof. Lechem Kaczyńskim - mówił Adam Glapiński.

- Chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi, jakim był prof. Lech Kaczyński, który całym swoim życiem potwierdza: warto być Polakiem. Właśnie taki napis znajduje się na banknocie - dodał prezes NBP.

Z oficjalnych planów udostępnianych przez NBP wynika, że banknot ze zmarłym w katastrofie smoleńskiej prezydentem będzie jedynym kolekcjonerskim banknotem, który zostanie wyprodukowany w 2021 r.

Więcej o: