Majówka i obostrzenia. Są pomysły na obchodzenie zakazów. Hotele oferują wizytę fizjoterapeuty i masaże

Hotele mają być zamknięte podczas majówki. Coraz więcej hotelarzy oraz turystów szuka jednak sposobów, by obejść pandemiczne zakazy. Wizyta u fizjoterapeuty, masaż pleców, a potem normalny wypoczynek - takie oferty przygotowało kilka hoteli? Dozwolone są bowiem pobyty, których celem jest rehabilitacja oraz leczenie różnych schorzeń.

Rząd nie planuje poluzować obostrzeń na tegoroczną majówkę - branża hotelarska musi pozostać zamknięta. Podczas konferencji prasowej w środę, 21 kwietnia, minister Adam Niedzielski potwierdził, że dotychczasowe obostrzenia będą nadal hotele obowiązywać.

Zobacz wideo #BiznesWalczy - Hotel dla psów na skraju przetrwania. "Ratujmy miejsce, które kochamy"

Prezes Polskiej Izby Hotelarzy: Majówka się odbędzie, wiadomo, że będą tłumy turystów

- Wiadomo, że majówka się odbędzie, wiadomo, że będą tłumy turystów na Monciaku w Sopocie. Ci, którzy nie wyjadą za granicę, będą spędzać czas nad morzem i w górach. Kwatery prywatne, apartamentowce będą pełne, a hotele mają być zamknięte. To jest hipokryzja - powiedział "Gazecie Krakowskiej" Marek Łuczyński, prezes zarządu Polskiej Izby Hotelarzy (PIH).

Przedstawiciele branży hotelarskiej są rozżaleni i rozeźleni. Zamknięcie obiektów to ogromne straty finansowe, a rząd dotychczas nie przedstawiał racjonalnych planów wsparcia tej grupy przedsiębiorców. 21 kwietnia minister zdrowia zapowiedział, że w przyszłym tygodniu zostanie zaprezentowany plan pomocy dla hotelarzy i branży gastronomicznej.

Majówka w cieniu obostrzeń. Turnusy lecznicze i rehabilitacyjne metodą na obejście zakazów

Polska Izba Hotelarzy rozpoczęła jednak 21 kwietnia akcję "Otwieramy na majówkę". Celem akcji jest wsparcie ponownego uruchomienia obiektów noclegowych, przy zachowaniu wszystkich obostrzeń sanitarnych oraz wymogów prawnych.

- Nie czekamy na decyzje rządowe, bo nie wiemy, kiedy nadejdą. Nie znamy harmonogramu otwarcia branży, hotelarze dalej nie mogą tak funkcjonować. Uważamy, że polskie hotele spełniają najwyższe normy sanitarne, wdrożone zostały odpowiednie procedury, to miejsca bardzo bezpieczne. Nawet badania międzynarodowe wskazują, że hotele są niskim emitentem wirusa [chodzi o raport National Health Service, brytyjskiego odpowiednika polskiego resortu zdrowia, z października 2020 - red.]. Trzeba więc skończyć z tą hipokryzją, bo Polacy na majówkę i tak wyjadą, chociażby za granicę - powiedział gazecie.pl Marek Łuczyński.

Fundamentem inicjatywy PIH jest kodeks praktyk "Bezpieczna Gościnność Usługowa", który został opracowany na podstawie wytycznych GIS oraz lekarzy wirusologów. Od strony prawnej przekształcenie hoteli oraz innych miejsc w obiekty świadczące działalność lecznicą, oraz paraleczniczą i fizjoterapeutyczną wspiera mecenas Anna Çoban.

Co to oznacza? Hotele będą podczas majówki świadczyć działalność legalną, oferując wizyty u fizjoterapeutów, 15-minutowe masaże, czy inne zabiegi rehabilitacyjne. Wszystko w celu wsparcia, np. ozdrowieńców, którzy w hotelach będą mogli przechodzić rehabilitację po przebytym zakażeniu koronawirusem. 

Przekształcenie hoteli w obiekty lecznicze szansą na przyszłość branży

- Nam chodzi o to, aby te obiekty de facto na stałe zostały hotelami świadczącymi usługi medyczne czy paramedyczne. To jest zielone światło do otwarcia nie tylko na majówkę, lecz także do działalności w przyszłości, bo obawiamy się, że nadejdą kolejne fale zakażeń. Obiekty, które się tak zreformują, nazywamy hotelami pobytowymi przyszłości - powiedział Marek Łuczyński.

Branża hotelarska jest jedną z tych, które najmocniej odczuły skutki pandemii. Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego wyliczyła pod koniec ubiegłego roku, że pracę w tym sektorze straciło niemal 40 proc. zatrudnionych. - Pandemie mogą się powtarzać, może dochodzić do kolejnych kryzysów i hotele muszą przystosować się do zmian, aktualizować ofertę pobytową. Chcemy więc pomóc hotelarzom w tej transformacji. Naszą rolą jest to, żeby została przeprowadzona profesjonalnie, żeby to nie była chwilowa proteza - tłumaczy prezes Polskiej Izby Hotelarzy.

Więcej o: