Luzowanie obostrzeń. Polacy najbardziej wyczekują otwarcia restauracji [SONDAŻ]

Niemal połowa Polaków chce otwarcia gastronomii. Jak wynika z sondażu IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej", aż 45 proc. badanych uważa, że rząd w pierwszej kolejności powinien otworzyć restauracje serwujące dania w restauracyjnych ogródkach.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w poniedziałek (26 kwietnia), że rząd przygotowuje szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń. Zostanie on prawdopodobnie zaprezentowany już w tym tygodniu. Czy rząd da gastronomii możliwość działania w restauracyjnych ogródkach?

Zobacz wideo Magda Gessler radzi, co powinni zrobić właściciele restauracji, by przerwać kryzys

Polacy chcą luzowania obostrzeń. Na pierwszym miejscu gastronomia

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej", 45,3 proc. badanych uważa, że rząd powinien najszybciej otworzyć gastronomię, ale serwującą dania i napoje na zewnątrz.

Z kolei 42,6 proc. badanych jest zdania, że rząd  "powinien z ograniczeniami odblokować instytucje kultury: kina, teatry, muzea" - podaje "Rzeczpospolita". Otwarcia galerii handlowych chce 35,3 proc. ankietowanych, a 32,1 proc. uprawiania sportu bez żadnych ograniczeń. 13,9 proc. wskazywało, że chce przywrócenia wesel i zgody na organizowanie komunii świętych.

Tylko niespełna 33 proc. chce, by rząd otworzył wszystkie lokale.

Badanie na zlecenie "Rz" zostało przeprowadzone przez IBRiS w dniach 23-24 kwietnia 2021 roku na 1100-osobowej grupie respondentów.

Luzowanie obostrzeń w Europie. Coraz śmielsze ruchy

Poprawę sytuacji epidemicznej obserwujemy głównie w Wielkiej Brytanii, gdzie planowane jest zniesienie większości restrykcji. We Francji dzieci wróciły już do szkół, a prezydent Emmanuel Macron planuje otwarcie barów i restauracji. Podobnie w Belgii, gdzie już za tydzień będą funkcjonowały ogródki restauracyjne.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że 27 kwietnia potwierdzono w Polsce 5 709 przypadków zakażenia COVID-19. Natomiast z powodu COVID-19 współistniejącym z innymi schorzeniami lub nie, zmarło 460 osób.

Więcej o: