300 plus. Rząd zaoferuje pomoc w składaniu wniosków. Powstaną specjalne punkty

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiada uruchomienie specjalnych punktów dla osób, które mają trudności ze składaniem wniosków o świadczenie "Dobry Start", czyli tzw. 300 plus. Wnioski przyjmowane są bowiem wyłącznie drogą elektroniczną.
Zobacz wideo Majcher: Przeciętny Polak produkuje ponad 300 kg śmieci rocznie

Sejm uchwalił w połowie kwietnia nowelizację, która wprowadza zmiany w programie 300 plus. Jedna ze zmian polega na pełnej cyfryzacji składania wniosków o świadczenie "Dobry Start".

Prof. Antoni Dudek o programie 500+ Prof. Dudek o "500 plus": To był strzał PiS-u w dziesiątkę

Wnioski o 300 plus można składać tylko online. Rząd zapowiada wyjątek

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podkreśla, że rezygnacja z tradycyjnego składania wniosków o 300 plus ma zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo procesu wnioskowania o świadczenie. Zauważono również, że zdecydowana większość rodziców składa wnioski o "Dobry Start" online.

Jednak rząd zapowiedział pewien wyjątek od tej reguły. "W przypadku osób, które mają trudność w złożeniu wniosku online, uruchomione będą specjalne punkty, gdzie w prosty i szybki sposób będzie można złożyć wniosek o świadczenie" - zapewniło ministerstwo w informacji przesłanej PAP.

Na program 300 plus wydano ponad 4 mld zł

Całkowita cyfryzacja wnioskowania o 300 plus to tylko jedna ze zmian. Zgodnie z przyjętą nowelizacją, świadczenie będzie wypłacane przez ZUS, a nie jak dotychczas przez samorząd czy ośrodki pomocy społecznej. Ponadto pieniądze z programu "Dobry Start" będą wypłacane na wskazany we wniosku numer rachunku bankowego - nie będzie można otrzymać ich "do ręki".

Od momentu uruchomienia w 2018 roku na program "Dobry Start" wydano ponad 4 mld złotych (stan na grudzień 2020 r.). Łączne koszty obsługi świadczenia 300 plus od początku funkcjonowania programu, wyniosły blisko 131 mln zł. Wprowadzone zmiany mają na celu optymalizację procesu obsługi świadczeń i redukcję kosztów ponoszonych na obsługę tego zadania.

Polskimi rodzinami rządzą kobiety-matki "Ojciec nie ma nic do gadania, polskimi rodzinami rządzą matki"

Program 300 plus. Komu przysługuje świadczenie?

Program "Dobry Start" to jednorazowe wsparcie dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dzieci uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia - bez względu na wysokość dochodu.

Wniosek o 300 plus można składać za pośrednictwem portalu Emp@tia, PUE ZUS bądź bankowości elektronicznej. Z programu "Dobry Start" korzysta około 4,5 mln uczniów w Polsce.

Więcej o: