Sejm uchwalił w połowie kwietnia nowelizację, która wprowadza zmiany w programie 300 plus. Jedna ze zmian polega na pełnej cyfryzacji składania wniosków o świadczenie "Dobry Start".
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podkreśla, że rezygnacja z tradycyjnego składania wniosków o 300 plus ma zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo procesu wnioskowania o świadczenie. Zauważono również, że zdecydowana większość rodziców składa wnioski o "Dobry Start" online.
Jednak rząd zapowiedział pewien wyjątek od tej reguły. "W przypadku osób, które mają trudność w złożeniu wniosku online, uruchomione będą specjalne punkty, gdzie w prosty i szybki sposób będzie można złożyć wniosek o świadczenie" - zapewniło ministerstwo w informacji przesłanej PAP.
Całkowita cyfryzacja wnioskowania o 300 plus to tylko jedna ze zmian. Zgodnie z przyjętą nowelizacją, świadczenie będzie wypłacane przez ZUS, a nie jak dotychczas przez samorząd czy ośrodki pomocy społecznej. Ponadto pieniądze z programu "Dobry Start" będą wypłacane na wskazany we wniosku numer rachunku bankowego - nie będzie można otrzymać ich "do ręki".
Od momentu uruchomienia w 2018 roku na program "Dobry Start" wydano ponad 4 mld złotych (stan na grudzień 2020 r.). Łączne koszty obsługi świadczenia 300 plus od początku funkcjonowania programu, wyniosły blisko 131 mln zł. Wprowadzone zmiany mają na celu optymalizację procesu obsługi świadczeń i redukcję kosztów ponoszonych na obsługę tego zadania.
Program "Dobry Start" to jednorazowe wsparcie dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dzieci uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia - bez względu na wysokość dochodu.
Wniosek o 300 plus można składać za pośrednictwem portalu Emp@tia, PUE ZUS bądź bankowości elektronicznej. Z programu "Dobry Start" korzysta około 4,5 mln uczniów w Polsce.