Majówka 2021. Czy można palić grilla na działce? Jakich zasad trzeba przestrzegać?

Długi weekend majowy to dla wielu osób okazja na pierwszego grilla w tym roku. Zanim jednak rozpalisz węgiel i wrzucisz mięso na ruszt, zobacz, jakich zasad trzeba przestrzegać podczas grillowania na działce.

Jak informuje Polski Związek Działkowców, grillowanie w rodzinnym ogrodzie działkowym (ROD) nie jest zabronione. Jednak należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Zobacz wideo Czysty ruszt, pięknie podane przekąski i szybko schłodzone napoje, czyli myki na sezon grillowy

Jak należy grillować na działce typu ROD? 

Zgodnie z regulaminem ROD, na działce można organizować grilla, jeśli używamy do tego celu małe, przenośne i niezwiązane z gruntem grille, które bez problemu można przenieść w inne miejsce, aby w razie nagłego podmuchu wiatru czy innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, przesunąć grill w bezpieczne miejsce. Zabronione jest stawianie na działce ROD grilla murowanego.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że obostrzenia nałożone przez rząd obowiązują również na działkach, dlatego nie możemy organizować grilla dla szerokiego grona rodziny i przyjaciół. Maksymalnie na wspólnym grillowaniu może się spotkać pięć osób plus zapraszający.

Grillowanie na balkonie. Czy jest dozwolone? 

Nie ma przepisu prawnego, który zabraniałby grillowania na balkonie. Nie oznacza to jednak, że takie zachowanie nie podlega karze z innego przepisu. Zabronione jest bowiem rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów (paragraf 4, ustęp 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719). Za jego złamanie grozi kara 500 złotych. W przypadku wybuchu pożaru przewiduje się karę nawet do 10 lat więzienia. Niektóre osoby próbują jednak grillować na balkonie, ale tylko przy zastosowaniu grilla elektrycznego.

Zobacz wideo Jak szybko wyczyścić ruszt z grilla?
Więcej o: