Dyrekcja więzienia brała od osadzonych łapówki w zamian za przepustki. Wśród fantów telewizory i alkohole

Szefostwo zakładu karnego w Nowogardzie przyjmowało łapówki od więźniów w zamian za przepustki i widzenia. Agenci CBA zatrzymali 6 osób, w tym dyrektor i wicedyrektora zakładu karnego, wobec których sąd podjął decyzję o aresztowaniu.
Zobacz wideo Tymczasowy areszt dla 48-latka oskarżanego o zabójstwo matki

Więźniowie wręczali łapówki w postaci telewizorów, zegarków i drogich alkoholi w zamian za częstsze widzenia, przeniesienia do innego zakładu karnego i przepustki. Jedną z osób, która ma zarzuty korumpowania szefostwa zakładu karnego, jest znany z gangu "Oczki" Jacek P. pseudonim Ślepak - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada.

Korupcja w więzieniu. Zatrzymano sześć osób

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w sumie sześć osób w śledztwie prowadzonym wspólnie z Prokuraturą Krajową w sprawie korumpowania funkcjonariuszy Służby Więziennej w zakładzie penitencjarnym w Nowogardzie w województwie zachodniopomorskim.

Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, na podstawie materiałów zgromadzonych przez prokuraturę i CBA zarzuty usłyszała dyrektor zakładu karnego w Nowogardzie Luiza W., a także zastępca dyrektora - Robert B. W sumie postawiono im 12 zarzutów. W związku z procederem korupcyjnym zarzuty usłyszały także inne osoby.

Żaryn powiedział, że funkcjonariusze w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przekraczali uprawnienia. Ocenił, że wykryte działania o charakterze łapówkarskim podejmowane przez funkcjonariuszy służby więziennej są modelowym przykładem wykorzystywania pełnionych funkcji i zajmowanych stanowisk publicznych do prowadzenia działań sprzecznych z prawem i bogacenia się w nieuprawniony sposób. Jak mówił, materiał dowodowy wskazał, że osoby pełniące funkcje publiczne związane z zakładami karnymi w zamian za łapówki przekraczały swoje uprawnienia, udzielały informacji, które trafiały do osób nieuprawnionych. Stanisław Żaryn dodał, że miały też miejsce działania o charakterze przestępczym związane z wręczeniem łapówek.

Rzecznik poinformował, że z ustaleń śledztwa wynika, iż do zarzucanego podejrzanym wręczania korzyści majątkowej funkcjonariuszom służby więziennej dochodziło w latach 2019-2020. W toku działań przeszukano także mieszkania prywatne i trzy placówki penitencjarne, które podlegają Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Szczecinie. Rzecznik poinformował, że zabezpieczono tam materiały, które mogą posłużyć do śledztwa. Dodał, że sprawa ma charakter rozwojowy.

Prokuratura Krajowa chce powołania specjalnej jednostki

Prokuratura Krajowa podkreśla konieczność utworzenia wewnętrznej komórki służącej zwalczaniu i wykrywaniu z wyprzedzeniem przestępstw oraz ściganiu ich sprawców w odniesieniu do osób osadzonych w jednostkach penitencjarnych, oraz wobec funkcjonariuszy i pracowników służby więziennej.

Prokuratura już wcześniej na etapie innego postępowania zwróciła się do ministerstwa sprawiedliwości o rozważenie zainicjowania prac legislacyjnych w celu powierzenia służbie więziennej dodatkowych kompetencji i powołania wyspecjalizowanej jednostki z uprawnieniami i pozycją na wzór Biura Spraw Wewnętrznych Policji.

Więcej o: