Uwaga na SMS-y i e-maile. Pomyśl chwilę, nim klikniesz i nie klikaj. Kolejne oszustwa związane z paczkami

Oszuści po raz kolejny próbują pozyskać dane kont bankowych i wyłudzić pieniądze - żerują na tym, że dużo rzeczy zamawiamy obecnie przez internet i dostajemy podobne wiadomości od firm kurierskich. Nowa metoda oszustwa, po raz kolejny związana jest z paczką, która rzekomo została wysłana. Wyjaśniamy, o co chodzi.

Niedawno informowaliśmy o metodzie wyłudzania pieniędzy za pomocą wiadomości SMS informującej o tym, że dana paczka została zatrzymana przez służby celne. Nadawca prosił o kliknięcie w link, który instalował złośliwe oprogramowanie. Teraz pojawiły się wiadomości, które informują o wysłaniu przesyłki, a załączony link ma być rzekomo odnośnikiem do śledzenia paczki.

Zobacz wideo "Cyberprzestępcy nie śpią". Ochrona danych największym wyzwaniem dla firm w czasie pandemii?

SMS lub e-mail. Nowe metody oszustwa

Nieustannie pojawiają się nowe metody wyłudzania pieniędzy, za pomocą których oszuści mogą okradać wielu ludzi niemalże jednocześnie. Nowym sposobem są SMS-y, w których nadawca informuje o tym, że przesyłka adresowana do właściciela danego numeru została wysłana. Poniżej podany jest link - pod żadnym pozorem nie należy w niego klikać. Automatycznie zainstaluje się wtedy złośliwe oprogramowanie, a oszust otrzyma dane konta bankowego, portali społecznościowych lub innych danych, które znajdują się w telefonie.

'Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne'. Dostałeś taki SMS? To oszuści"Twoja paczka jest zatrzymana przez służby celne". Ten SMS to oszustwo

Taka wiadomość SMS ma charakterystyczną cechę - jest pozbawiona polskich znaków, a do tego może zawierać literówki - pisze rmf24.pl.

Oszuści wykorzystują również bieżące sytuacje, aby uwiarygodnić swój przekaz. Powołują się np. na stan epidemii, dezynfekcje paczki i inne. Wszystko po to, aby uzyskać kliknięcie w wysłany link

- informuje policja i apeluje o ostrożność. Dotyczy to również e-maili o podobnej treści.

Fałszywe SMS. Jak chronić swój telefon komórkowy?

Oszuści korzystają z różnych numerów, ale mimo to warto blokować każdy, z którego przyjdzie podejrzany SMS, lub wpisywać na tzw. czarną listę - dzięki temu użytkownik danego numeru nie będzie w stanie więcej wysłać nam żadnej wiadomości.

OLXFala wyłudzeń na OLX, potencjalnie największa w historii. Oszukują już oszukanych

Każdą tego typu próbę wyłudzenia pieniędzy należy zgłaszać na policję.

Więcej o: