Program 500 plus z kryterium dochodowym? Ministra Marlena Maląg odpowiada

Program Rodzina 500 plus będzie realizowany jako program powszechny, kryterium dochodowe nie jest przewidywane - stwierdziła ministra rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ramach prezentacji Nowego Ładu zostanie przedstawiona "kontynuacja" programu 500 plus.

Ministra Marlena Maląg odniosła się do pomysłu wprowadzenia kryterium dochodowego w programie 500 plus na antenie Polskiego Radia. O tym, że w programie powinien występować próg dochodowy, powyżej którego świadczenie nie byłoby wypłacane, mówił m.in. poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Maląg: W programie Rodzina 500 plus nie zostanie wprowadzony próg dochodowy

Maląg podkreśliła, że "programy społeczne, które zostały wdrożone, będą realizowane w pełnym zakresie". - Rodzina 500 plus będzie realizowany jako program powszechny. A więc kryterium dochodowe - rzeczywiście w przestrzeni publicznej pojawiały się informacje, że zostanie wprowadzone - tutaj nie przewidujemy takiej zmiany - powiedziała. 

Ministra rodziny i polityki społecznej dodała, że w ramach 500 plus do dzieci trafiło ponad 140 mld zł. Zapewniła, że przeprowadzono badania, które wskazują na to, że Polacy chcą, aby program funkcjonował dalej w obecnej formule.  

- Inwestycja w rodzinę to fundament solidnego państwa, Polska stawia na rodzinę, nasze działania to potwierdzają, to nie są tylko słowa polityków, ale konkretne programy, które zostały wdrożone - oceniła. 

W programie Nowy Ład  jest"kontynuacja" programu 500 plus. Prezentacja w sobotę

Program 500 plus przewiduje, że rodzinom z dziećmi przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej, że w ramach sobotniej (15.05) prezentacji programu Nowy Ład zostanie przedstawiona "kontynuacja" programu 500 plus.  

Premier Morawiecki powiedział, że program 500 plus był fundamentem oraz rewolucyjną zmianą, która mogła się ziścić, dzięki "naprawie systemu finansów publicznych". Według niego system "był wcześniej dziurawy jak durszlak". Morawiecki przekonywał, że nikt wcześniej "nie zadał sobie trudu, żeby doprowadzić do jego usprawnienia, uszczelnienia" i zrobił to dopiero rząd Prawa i Sprawiedliwości. 

Więcej o: