Sobolewski z PiS: Polski Ład jak pudełko czekoladek. Zmiany w programie 500 Plus? "Od razu zdementuję"

- Nie planujemy zmian w programie 500 Plus. Nie jest to kwestia związana z Polskim Ładem - powiedział Krzysztof Sobolewski, szef Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z portalem wPolityce.pl.
Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Poseł PiS w dość enigmatyczny sposób wypowiedział się na temat wielkiego rządowego projektu. - Mogę powiedzieć, że program Polski Ład jest jak pudełko czekoladek. Każdy może znaleźć tam coś dla siebie, coś o odpowiednim smaku - stwierdził. Jednak w kontekście ewentualnych zmian w programie 500 Plus nie zostawił wątpliwości. - Od razu zdementuję: nie mamy takich planów - dodał.

- Jeżeli patrzeć na programy społeczne, ewentualną - podkreślam: ewentualną - waloryzację czy inne sprawy związane z naszymi programami społecznymi, to jest to oczywiście do dyskusji, jednak nie ma w tej chwili takich tematów - doprezycował Krzysztof Sobolewski w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl.

Prezes Jarosław Kaczyński i jego partyjni podwładni - m.in. premier rządu PiS Mateusz Morawiecki - podczas partyjnej konwencji przed wyborami do PE. Katowice, 16 marca 2019 Ekonomista FOR: Rząd może podnieść stawki podatków. Do 26 i 41 proc.

NIK będzie kontrolować wydatki związane z Polskim Ładem

Tymczasem Najwyższa Izba Kontroli wystosowała w piątek komunikat, w którym zapowiedziała, że będzie "bacznie przyglądać się i kontrolować wydatki publicznych środków", związanych z realizacją Krajowego Planu Odbudowy i Polskiego Ładu.

Najwyższa Izba Kontroli jest organem w pełni niezależnym oraz obiektywnym w swoich działaniach. Z uwagi na to, że jest instytucją kontrolującą wydawanie publicznych pieniędzy, jest celem częstych ataków. Wszelkie działania podejmowane przez kontrolerów NIK są wolne od jakichkolwiek sympatii politycznych czy konfliktów. Dotyczy to zarówno byłych, obecnych, jak i przyszłych kontroli NIK

- podkreślił Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Mateusz Morawiecki. Kwota wolna od podatku. Mówiono nawet o 30 tys. zł. Teraz? "8, 10, 15"

Polski Ład. Program PiS zostanie przedstawiony 15 maja

Szczegóły dotyczące programu Polski Ład, czyli nowego społeczno-gospodarczego programu Prawa i Sprawiedliwości, zostaną przedstawione w sobotę o godz. 10.00. Zaprezentują go prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka mówiła w Polskim Radiu 24, że program Polski Ład będzie impulsem do rozwoju kraju i obejmie różne dziedziny. - To jest bardzo ambitne przedsięwzięcie. Będzie ono obejmowało podatki, wsparcie rodzin, rozwój służby zdrowia oraz rozwój nauki i technologii - dodała.

Co będzie zawierał program Polski Ład? Jak ustalił portal money.pl, rząd chce m.in. wprowadzić zmiany w systemie podatkowym w taki sposób, aby osoby najmniej i średnio zarabiające płaciły niższe podatki. Planowane są również zachęty w postaci ulg podatkowych dla osób, które zdecydują się pozostać na rynku pracy, mimo że osiągną wiek emerytalny.

Program Polski Ład, według informacji money.pl, zakłada wprowadzenie nowych specjalnych dodatków, np. na opiekę poporodową. Rodzice mają też otrzymać wsparcie związane z opieką nad dziećmi, gdy wrócą do pracy.

Więcej o: