Herbata podrożeje jesienią? Przez pandemię koronawirusa Indie mogą zamykać plantacje

W Indiach wciąż szaleje pandemia, a dzienna liczba zachorowań przekracza 240 tys. Tragiczna sytuacja sprawia, że istnieje groźba zamykania plantacji herbaty. To może oznaczać podwyżki cen suszu - przewidują rosyjskie media.

O możliwym wzroście cen napisały we wtorek główne gazety codzienne w Rosji. Jak mówią dostawcy, herbata może podrożeć jesienią, po największych zbiorach, które odbywają się latem. Na razie trudno powiedzieć, jak duży może być ten skok cen. Maria Drabowa, przedstawicielka firmy Orimi Trade produkującej w Rosji kilka marek herbat, nie wykluczyła, że Indie mogą przerwać eksport. Podobnie było w zeszłym roku i ceny surowca niekiedy rosły nawet o 30 proc. w porównaniu z okresem przed pandemią.

Zobacz wideo "Być może będziemy musieli się pożegnać z herbatą czy czekoladą"

Herbata z Indii może zostać zastąpiona importem z innych krajów

Choć Rosja jest jednym z głównych importerów herbaty indyjskiej, to nie Indie, ale Sri Lanka zajmuje największą część rosyjskiego rynku herbacianego. Ministerstwo rolnictwa Rosji i część ekspertów ocenia, że dostawcy będą po prostu kupować herbatę z innych krajów - właśnie Sri Lanki czy Kenii. Drabowa oceniła jednak w rozmowie z dziennikiem "Kommiersant", że dostaw z Indii nie można zastąpić surowcem z innych krajów.

Pandemia koropnawirusa. Tymczasowy szpital covidowy w Lublinie, 22 kwietnia 2021 Naukowcy: Indyjski wariant wirusa może być 50 proc. bardziej zakaźny niż brytyjski

Sytuacja budzi pewien niepokój w Rosji, bo w kraju już podrożała część podstawowych produktów spożywczych. Zmusiło to rząd do regulowania cen m.in. na cukier i olej słonecznikowy.

Rosja krajem herbaty. Niemal każdy pije czaj

Rosja to tradycyjnie kraj "herbaciany": niemal każdy Rosjanin spożywa ten napój, a dwie trzecie z nich - codziennie. Jest to głównie herbata czarna i importowana: producenci rosyjscy sprowadzają surowiec z zagranicy i z niego sporządzają sprzedawaną w sklepach herbatę i jej mieszanki. Produkt pochodzący z upraw w Rosji, w Kraju Krasnodarskim nad Morzem Czarnym, zajmuje znikomą część krajowego rynku herbaty.

Protesty rolników w Indiach Phir Dilli Chalo boi się wirusa, ale jeszcze bardziej reform agrarnych

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP,awl/ tebe/)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl 

Więcej o: