Polska Press. Kolejna zmiana redaktora naczelnego od czasu przejęcia przez Orlen

"Od 1 czerwca 2021 roku redaktorem naczelnym 'Gazety Wrocławskiej' zostaje Alicja Giedroyć-Skiba. Arkadiusz Franas rozstaje się z wydawnictwem za porozumieniem stron" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Polska Press. To już kolejna zmiana redaktora naczelnego od czasu, kiedy firmę przejęła Grupa Orlen.

W regionalnych redakcjach należących do Polska Press doszło do wielu dymisji. Stanowiska stracili m.in. wieloletni redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego" i jego zastępca, redaktorzy naczelni "Gazety Krakowskiej" i podkarpackich "Nowin".

Na zwolnione przez nich stanowiska awansowali prawicowi dziennikarze związani z PiS-em - podsumowuje "Gazeta Wyborcza".

Zobacz wideo RPO o przejęciu Polska Press: Postanowienie sądu trzeba wziąć pod uwagę i "zamrozić" sytuację

Alicja Giedroyć-Skiba nową naczelną "Gazety Wrocławskiej". Kiedyś pracowała dla "Gazety Polskiej Codziennie"

"Alicja Giedroyć-Skiba posiada wieloletnie doświadczenie w zawodzie dziennikarza, specjalizuje się w problematyce społecznej, prawnej, naukowej i medycznej. W swojej karierze zarządzała i kierowała strukturami redakcyjnymi" - czytamy w nowym komunikacie Polska Press.

Była związana z "Gazetą Wrocławską", pracowała jako kierownik oddziału dolnośląskiego "Gazety Polskiej Codziennie", a także była komentatorem w działach społeczno-politycznym oraz magazynie tygodniowym "Wieczoru Wrocławia". Alicja Giedroyć-Skiba jest również autorką poradników psychologiczno-medycznych dla rodziców po stracie dziecka.

Polska Press powoli przejmowana przez ludzi PiS

Alicja Giedroyć-Skiba będzie redaktor naczelną od 1 czerwca 2021 roku i zastąpi Arkadiusza Franasa, który piastował to stanowisko przez 11 lat. Wydawnictwo Polska Press podało w komunikacie, że Franas rozstaje się wydawnictwem za porozumieniem stron.

Będzie to kolejna zmiana redaktora naczelnego w Polska Press po tym, jak firmę przejęła Grupa Orlen. Wśród redaktorów naczelnych, którzy pożegnali się z pracą, są:

  • Jerzy Sułowski z "Gazety Krakowskiej" 
  • Marek Twaróg z "Dziennika Zachodniego"
  • Stanisław Sowa z rzeszowskich "Nowin"
  • Tomasz Pietraszak z "Gazety Pomorskiej", "Expresu Bydgoskiego" i "Nowości Dziennika Toruńskiego".
  • p.o. red. nacz. Wojciech Harpula z "Kuriera Lubelskiego"

Rezygnację z pracy jeszcze w kwietniu złożyła też dwójka szefów regionalnych oddziałów Polska Press: prezes poznańskiego oddziału spółki, Marek Rodwald oraz prezeska lubelskiego oddziału, Joanna Parczyńska. Z kolei na początku maja swoje odejście ogłosił Janusz Szymonik, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Zachodniego" - wylicza portal wirtualnemedia.pl.

Z nieoficjalnych rozmów pomiędzy wrocławskimi dziennikarzami wynika, że nowa redaktor naczelna "Gazety Wrocławskiej" obejmując stanowisko, przyprowadzi grono własnych współpracowników, w tym Magdalenę Groń, która wcześniej była związana z "Gazetą Polską" - pisze "Gazeta Wyborcza".

Więcej o: