Kaczyński orzekł: "Sąd nie zablokował kupna Polska Press przez Orlen". Zapowiada reformę sądów

- Sąd zablokował zakup Polska Press nie do końca skutecznie, bo też nie było ku temu odpowiednich podstaw prawnych - orzekł w środę w rozmowie w Polskim Radiu 24 prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Zobacz wideo RPO o przejęciu Polska Press: Postanowienie sądu trzeba wziąć pod uwagę i "zamrozić" sytuację

Jarosław Kaczyński był w środowy poranek gościem Polskiego Radia 24. Podczas rozmowy pytany był przez redaktora Jerzego Jachowicza o to, czy realizacja Polskiego Ładu będzie zależeć od "sprawnego, nieuwikłanego w polityczne gry" sądownictwa. W tym kontekście Jachowicz podał przykład decyzji Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wstrzymaniu procesu przejęcia Polska Press przez PKN Orlen.

Sąd zablokował tę transakcję nie do końca skutecznie, bo nie było ku temu odpowiednich podstaw prawnych

- orzekł Kaczyński. Dodał, że planowana jest reforma sądów. 

12 kwietnia br. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przychylił się do wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie decyzji o przejęciu Polska Press przez PKN Orlen. Co kluczowe, SOKiK nie zablokował całej transakcji, a jedynie ją wstrzymał do czasu rozpatrzenia odwołania (również złożonego przez RPO) od decyzji UOKiK o zgodzie na to połączenie.

Najprościej rzecz ujmując sąd uznał, że do czasu rozpatrzenia odwołania, Orlen nie powinien realizować na razie swoich uprawień właścicielskich w odniesieniu do Polska Press. 

Sąd wstrzymał decyzję o przejęciu Polska Press przez Orlen Przejęcie Polska Press przez Orlen wstrzymane. Sąd uwzględnił wniosek RPO

Z orzeczeniem nie zgodził się m.in. prezes Orlenu Daniel Obajtek czy prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Obajtek stwierdził, że postanowienie sądu jest bezprzedmiotowe. Chróstny miał wątpliwości, czy nie doszło do naruszenia praw przedsiębiorców.

Obajtek: nie robimy czystek

Od momentu przejęcia Orlenu przez Polska Press wymieniono już wiele stanowisk kierowniczych. Nowym prezesem Polska Press został Tomasz Przybek, do zarządu spółki weszła Dorota Kania. Pracę stracili m.in. Marek Twaróg, redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego", Jerzy Sułowski, redaktor naczelny "Gazety Krakowskiej" czy Stanisław Sowa, redaktor naczelny rzeszowskich "Nowin".

To nieprawda, że Orlen robi jakieś czystki w Polska Press. Ludzie odchodzą za porozumieniem stron. I powtórzę, że jako właściciel mamy prawo do pewnych decyzji kadrowych na stanowiskach kierowniczych. Jak TVN czy "Gazeta Wyborcza" dokonują zmian personalnych, to nikt im się w to nie wtrąca

- stwierdził w środowej rozmowie z "Super Expressem" Daniel Obajtek.

Siedziba wydawnictwa Polska Press w Warszawie Tomasz Przybek prezesem Polska Press. Wcześniej pracował w PAP i Fratrii

Więcej o: