Polski Nowy Ład - Mateusz Morawiecki podał plan. "10 projektów na 100 dni"

Mateusz Morawiecki przedstawił zarys projektów, które wchodzą w skład Polskiego Ładu, a które mają być wprowadzone przez rząd "w pierwszej kolejności". Premier zakłada, że zmiany obejmą 10 kluczowych obszarów, a wprowadzone zostaną w ciągu 100 dni. - To nie są jaskółki poprawy, tylko cała chmara jaskółek - przekonywał polityk.

W środę 2 czerwca odbyła się konferencja Mateusza Morawieckiego na temat Nowego Polskiego Ładu. Premier przedstawił wstępne wytyczne dotyczące wprowadzenia poszczególnych założeń, ogłoszonych m.in. przez szefa rządu oraz wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Jak przedstawia się 10 projektów PiS na 100 dni?

Zobacz wideo Szereg obietnic w Polskim Ładzie PiS-u. Kto za nie zapłaci?

Polski Ład - Mateusz Morawiecki przedstawia plan wprowadzania "nowego ładu"

 Widać wyraźnie, że jest coś więcej niż tylko jaskółki poprawy. To już jest chmara jaskółek, cała grupa wskaźników wyprzedzających pokazujących, że warto inwestować, warto rozpoczynać działalność gospodarczą - mówił szef rządu. Pierwszym punktem na liście jest 30 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku dla wszystkich. Dalej rząd Prawa i Sprawiedliwości zajmie się także kwestią emerytur bez podatku czy siedmiu proc. PKB na zdrowie. 

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Emerytura bez podatku w Nowym Polskim Ładzie [WYLICZENIA]

"10 projektów na 100 dni"

  1. 30 tys. kwoty wolnej od podatku dla wszystkich - wejście w życie od 1 stycznia 2022 roku.
  2. Emerytura bez podatku do 2,5 tysiąca złotych od 1 stycznia 2022 roku. - To dla emerytów, którzy są tą naszą najstarszą częścią społeczeństwem. Naszym skarbem, nasi mamy, nasi ojcowie, dziadkowie i babcie, którym jesteśmy winni wdzięczność - wyjaśniał Mateusz Morawiecki.
  3. Zniesienie limitów do specjalistów - najpierw ma dotyczyć dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Wejście w życie zakładane jest na drugą połowę 2021 roku.
  4. 7 proc. PKB na zdrowie - szczegóły mają być przedstawione w najbliższym czasie.
  5. Mieszkanie bez wkładu własnego. - Godne mieszkanie i lokum dla polskich rodzin w ciągu dekady - przekonywał premier. Punkt ten ma zacząć obowiązywać w IV kwartale 2021 roku.
  6. Dom do 70 metrów kwadratowych bez formalności. Zmiana ma wejść w życie w IV kwartale 2021 roku. - Bez specjalnych zezwoleń, bez książki budowy, bez kierownika budowy, tylko na zgłoszenie - wyjaśniał szef rządu.
  7. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - wsparcie dla rodzin na drugie i kolejne dziecko w wysokości 12 tys. zł na każde dziecko. Wejście w życie planowane jest na 1 stycznia 2022 roku. 
  8. Program Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu - dotacje dla gmin i powiatów na cele inwestycyjne. Wejście w życie w trzecim kwartale 2021 roku.
  9. Wyższe dopłaty do paliwa rolniczego i ułatwienia bezpośredniej sprzedaży przez rolników - zwiększenie stawki dopłat za paliwo do 110 złotych za jeden hektar czy uwolnienie rolniczego handlu detalicznego. Wejście w życie zapowiadane jest na IV kwartał 2021 roku.
  10. Małe Centra Nauki Kopernik w Polsce - w średnich i małych polskich miastach. Wejście w życie zakładane jest w IV kwartale 2021 roku.

Mateusz Morawiecki: Mamy dwa światy - pracodawców i pracowników

Mateusz Morawiecki zachęcał też przedsiębiorców, którzy "zarabiają do 10 tys. złotych miesięcznie, do przejścia na ryczałt". Premier zapowiedział obniżenie ryczałtu z 15 na 12 proc. dla informatyków, programistów i innych pracowników sektora ICT.

Szef rządu mówił dalej o sytuacji pracowników w Polsce. - Mamy dwa światy, czyli pracodawców i pracowników. (...) Patrząc na to, w ten sposób chcemy, żeby ci, którzy wykonują realną pracę, byli zatrudnieni na realną umowę o pracę - powiedział Morawiecki. - Chcemy, żeby ci, którzy zarabiają do 12 tys. zł to żeby albo korzystali na tej reformie, albo żeby była neutralna. Dopiero ci, którzy zarabiają powyżej 30 tys. zł będą nieco dokładać poprzez składkę zdrowotną - wyjaśnił premier.

Dodał, że w "najbliższych tygodniach" przedstawiony zostanie plan zniesienia limitów do lekarzy specjalistów oraz harmonogram zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 7 proc. PKB. Później zaznaczył też, że niektóre z inwestycji mają zacząć się już w czerwcu, a pomogą w tym pieniądze z Funduszu Odbudowy. - Wiadomo, że nie od razu Kraków zbudowano, musimy mieć bardzo szczegółowy plan i ten szczegółowy plan na 100 dni przedstawimy już wkrótce, w najbliższych paru tygodniach - podsumował. 

Morawiecki: Przenoszenie działalności gospodarczej do Czech jest nieopłacalne. Na zdjęciu Mateusz Morawiecki Morawiecki: Przenoszenie działalności gospodarczej do Czech jest nieopłacalne

Więcej o: